برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

وب ۲، آنچه شما خواسته‌اید

وب ۲، آنچه شما خواسته‌اید

وب۲ هر تعریفی که داشته باشد یک هدف کلی را دنبال می‌کند و آن هم تغییر وضعیت کنونی اینترنت است.امروزه در مورد وب۲ صحبت‌های فراوانی به میان می‌آید و تعریف‌های متفاوتی از آن می‌شود. اما به‌ راستی وب۲ چیست؟ باید اعتراف کرد که هنوز تعریف واحد و جامعی برای وب۲ اعلام نشده و همچنان در نشست‌ها و همایش‌های مختلف در مورد یک تعریف جامع و کامل از این فرآیند بحث و مذاکره می‌شود.
تیم اوریلی (Tim O&#۰۳۹;Reilly) از وب۲ به عنوان یک سکو یاد می‌کند که تمامی ابزارها و برنامه‌ها در سیطره آن قرار می‌گیرد و وب۲ به آنها احاطه دارد.
دره سیلیکون که سال‌ها به عنوان قطب فناوری جهان محسوب می‌شده، امروزه به دنبال یک راه‌حل برای پیشرفت هرچه بیشتر می‌گردد و کارشناسان معتقدند که به جز وب۲ راه‌حلی مناسبی برای نیل به این هدف وجود نخواهد داشت.
کارشناسان وب۲ این روزها از اصطلاحاتی نظیر ویکی‌ها، بلاگ‌ها، RSS، AJAX و ... استفاده می‌کنند و در مقابل، رقبا با بکار گرفتن اصطلاحاتی دیگر سعی بر آن دارند که از این روند جلوگیری کنند. وب۲ هر تعریفی که داشته باشد یک هدف کلی را دنبال می‌کند و آن هم تغییر وضعیت کنونی اینترنت است.
سایت‌های مبتنی بر وب۲ پایگاه‌های اینترنتی آنلاینی برای ارایه سرویس‌های اینترنتی محسوب نمی‌شوند. از بخش جست‌وجوگر تصاویر یاهو و سایت وابسته به آن با نام Flickr گرفته تا دایره‌المعارف آنلاین ویکی‌پدیا و سایت دوست‌یابی MySpace و حتی جست‌وجوگر بزرگ گوگل نمونه‌هایی از وب۲ محسوب می‌شوند که با هدف دگرگونی اینترنت و بهبود وضعیت کنونی آن فعالیت‌های خود را دنبال می‌کنند.
اگر این سایت‌ها نتوانند به خوبی اهداف خود را برای رسیدن به وب۲ محقق سازند، مجبورند این روند را Live Web نام‌گذاری کنند. تصور کنید که تمام این خدمات از دنیای جدید وب۲ بتوانند موفقیت‌آمیز باشد و میلیون‌ها کاربر را از سراسر دنیا به سمت خود بکشاند، اما آیا این قبیل سرویس‌ها توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای روزافزون مراکز تجاری را خواهند داشت؟ ری لین (Ray Lane) مدیر اسبق شرکت اوراکل که هم‌اکنون یکی از شرکای مرکز تجاری Kleiner Perkins Caufield & Byers محسوب می‌شود در این باره می‌گوید: «تمام این امکانات که برای کاربران عادی درنظر گرفته شده در اختیار شرکت‌ها و سازمان‌ها تجاری قرار خواهد گرفت و استفاده‌کنندگان اصلی از این روند تنها آنها خواهند بود.»
به‌ جز نوجوانان و جوانان که مخاطبان اصلی وب۲ هستند، نسل جدید اینترنت می‌تواند تاثیرات شگرفی را در مراکز تجاری برجای بگذارد و به تحقق اهداف جهانی‌سازی کمک‌های فراوان کند. این مسئله باعث شده تا برخی افراد وب ۲ را Enterprise ۲.۰ نام‌گذاری کنند و این جریان را پلی بین مدیر و کارمندان و یا شرکت و مشتریان بدانند. دان تپ‌اسکات (Don Tapscott) مدیر گروه فکری New Paradigm تورنتو معتقد است: «وب۲ بزرگ‌ترین تغییری است که طی یک قرن گذشته در سازمان‌ها و مراکز تجاری ایجاد خواهد شد.»
نشانه‌های اولیه از این تغییرات بسیار فراوان است. شرکت فیلم‌سازی والت‌دیسنی، بانک سرمایه‌گذاری Dresdner Kleinwort Wasserstein و چندین شرکت بزرگ دیگر از سایت‌های ویکی یا صفحات اینترنتی قابل ویرایش استفاده می‌کنند تا بتوانند همکاری‌های بیشتری را با یکدیگر داشته باشند. دیگر شرکت‌ها با استفاده از سایت‌های عمومی و اجتماعی نظیر LinkedIn و Visible Path سعی می‌کنند ارتباطات بیشتری را به‌دست آورند و شرایط لازم را برای فروش بیشتر محصولات خود فراهم کنند.
راه‌اندازی وبلاگ‌های گروهی و انفرادی نیز از کارهای مورد علاقه کاربران در عصر حاضر محسوب می‌شود، تا آنجا که جاناتان شوارتز (Jonathan Schwartz) مدیرعامل شرکت Sun Microsystems و باب لوتز (Bob Lutz) معاون شرکت خودروسازی جنرال موتورز با انتشار مطالب مختلف روی وبلاگ‌های خود سعی می‌کنند ارتباط صمیمانه‌تری با مردم داشته باشند و بدون هرگونه واسطه‌ای به نیازهای آنان پی ببرند. همان‌طور که سال‌ها پیش کامپیوترهای شخصی موفق شدند در تمام سازمان‌های دولتی و خصوصی جهان راه پیدا کنند و موقعیت ثابتی را برای خود بیابند، کارشناسان وضعیت مشابهی را برای وب ۲ پیش‌بینی می‌کنند.
زمانی که راد اسمیت (Rod Smith) معاون شرکت IBM در بخش فناوری‌های رو به رشد اینترنتی سال گذشته به مدیر فناوری اطلاعات بانک سلطنتی اسکاتلند در مورد سایت‌های ویکی توضیح داد، وی با تاسف سر خود را تکان داد و اظهار داشت که از این قبیل سایت‌ها استفاده نمی‌کند. اما وقتی که امروز اسمیت در یک نشست کوچک در مورد سایت‌های ویکی یا دیگر تجهیزات وب۲ صحبت می‌کند، افراد حاضر با خوشحالی اعلام می‌دارند که به صورت مستمر این سایت‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهند.
اسمیت می‌گوید: «آگاهی افراد از این روند به قدری افزایش یافته که امروزه بیشتر مدیران شرکت‌ها با ما تماس می‌گیرند و در مورد وب ۲ از ما توضیحات بیشتر می‌خواهند.» به هر حال باید توجه داشت که همانند کامپیوترهای شخصی، نیاز مبرم و اساسی وب ۲ توانمندسازی هرچه بیشتر آن است. تقویت کامپیوترهای خانگی، افزایش دسترسی کاربران به اینترنت پرسرعت و سرویس‌های کاربردی و آسان وب۲ نیرویی باورنکردنی را در اختیار هر یک از افراد می‌گذارد که با آن می‌توانند کارهای گوناگونی انجام دهند.
اگر چه بیشتر این سرویس‌ها به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، ولی باید توجه داشت که این مسئله باعث متضرر شدن شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات وب۲ نخواهد شد. تبلیغات آنلاین بزرگ‌ترین منبع درآمدی هستند که می‌توانند در این زمینه مفید واقع شوند و به کمک شرکت‌های عرضه‌کننده خدمات وب۲ بیایند. جو کاروس (Joe Kraus) مدیر سایت اینترنتی JotSpot که مبنای آن سایت‌های قابل ویرایش ویکی است می‌گوید: «تمام مراکز توانمند و بزرگ فناوری می‌توانند در این حوزه تاثیرگذار باشند و مفید واقع شوند.»
تمام این سرویس‌ها و خدمات مختلف در یک مرکز جامع و بزرگ جمع‌آوری می‌شوند تا کاربری که در هر جای این کره خاکی قرار گرفته به سادگی بتواند از آن استفاده کند. برای مثال، زمانی که شما با سایت گوگل یک جست‌وجوی اینترنتی انجام می‌دهید، شما تعداد زیادی از ابزارهای اینترنتی را به همراه چندین پایگاه اطلاعاتی در اختیار دارید که در هارددیسک‌های مختلف در سراسر دنیا پراکنده شده‌اند. باید توجه داشت که این موضوع تنها مربوط به گوگل نمی‌شود، بلکه سایت‌های دیگر نظیر MySpace، eBay و حتی Skype نیز با توسعه ابزارهای خود به گونه‌ای مشابه عمل می‌کنند.
برای نمونه، سایت عمومی و اجتماعی MySpace به کاربران امکان می‌دهد تا روی صفحات اینترنتی اطلاعات مورد نظر خود را منتشر کنند، به نحوی که امکان ویرایش آن برای دیگر کاربران هم وجود داشته باشد. این فعالیت به‌هم پیوسته از خلاقیت و نوآوری‌های افرادی که در سایت‌های MySpace، eBay و Skype حضور دارند به طور مفید استفاده می‌کند تا این سرویس‌ها به صورت همه‌جانبه ارتقا یابد. تاپ‌اسکات در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید: «ما در حال گذار از سرویس‌های کنونی به سرویس‌ها و سطوح برنامه‌ریزی شده هستیم.»
برای بسیاری از افراد استفاده از برنامه اصلی‌ سایت MySpace برای رسیدن به اهداف متفاوت کار غیرممکنی به نظر می‌رسد و همین مسئله باعث می‌شود تا آنها از پیوستن به جریان وب۲ باز بمانند. جان هاگل (John Hagel) نویسنده کتاب‌های مختلف در حوزه تجارت و فناوری اطلاعات بر این باور است که بین ساکنان وب۲ و سازمان‌های IT در سراسر دنیا یک تفاوت فرهنگی فاحش وجود دارد. علاوه بر این، مدیران فناوری اطلاعات در سراسر دنیا نیز دوست ندارند کاربران بدون دنبال کردن هدف به‌خصوصی از ابزارهای وب۲ استفاده کنند، زیرا در بیشتر مواقع این افراد در مقابل حملات هکرها و هرزنامه‌نویسان ایمن نخواهند بود.
با این وجود، اندیشه‌ای که در وب ۲ وجود دارد و اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده تمام گمانه‌زنی‌های نادرست را از بین می‌برد و به همگان نشان می‌دهد که نسل جدید اینترنت تا چه اندازه می‌تواند مفید واقع شود. به طور کلی، این قبیل ابزارها از وب۲ می‌تواند مشکلاتی که شرکت‌ها و سازمان‌های کنونی در زمینه نرم‌افزار و برنامه‌های آنلاین با آنها دست و پنجه نرم‌ می‌کنند را حل کنند. بسیاری از سازمان‌های تجاری این روزها می‌کوشند با استفاده از ابزارها و امکانات آنلاین کنونی مشکلات خود را از میان بردارند، که از جمله این ابزارها می‌توان به فیلترهای مبارزه با هرزنامه‌ها در سرویس‌های پست‌الکترونیکی و اینترانت‌ها اشاره کرد.
ولی باید اعتراف کرد که سرویس‌هایی از قبیل سایت‌های ویکی همین سازمان‌ها را به سمت خود کشانده و آنها را مجبور کرده تا وارد جریان وب۲ شوند. راس میفیلد (Ross Mayfield) مدیرعامل سایت Socialtext که بر اساس ساختار سایت‌های ویکی کار می‌کند، می‌گوید: «بیشتر افرادی که من امروزه با آنها در ارتباط هستم ویکی‌پدیا را به خوبی می‌شناسند، و به همین خاطر مشکلی نخواهد بود که ما بخواهیم راه‌اندازی یک سایت شبیه ویکی‌پدیا را در یک سازمان به آنها معرفی کنیم.» به عنوان مثال، بانک سرمایه‌گذاری Dresdner Kleinwort Wasserstein از سایت ویکی Socialtext استفاده می‌کند تا پست‌های الکترونیکی موردنظر خود را آسان‌تر به مخاطبان برساند و ویدئوهایی از اماکن جدیدی که در آنها سرمایه‌گذاری کرده را به آنها بدهند.
این بانک شش ماه پس از راه‌اندازی این سرویس جدید با دو هزار صفحه اینترنتی جدید که بر اساس ساختارهای ویکی تولید شده بود، مواجه شد که این صفحات توسط یک چهارم کارمندان آن به وجود آمد. این افراد از سرویس اینترانت بانک سرمایه‌گذاری Dresdner Kleinwort Wasserstein استفاده می‌کردند.
● نمایشگاه بین‌المللی وب۲
نمایشگاه سالانه وب۲ (Web ۲.۰ Expo) یک گردهمایی بین‌المللی است که در زمینه فناوری، طراحی، بازاریابی و بازرگانی وب۲ انجام می‌شود. در این نمایشگاه تمام فعالان حوزه اینترنت که قصد ارتقای کمی و کیفی آن را دارند دور یکدیگر جمع می‌شوند و در مورد آخرین تحولات آنلاین به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند. گردانندگان این نمایشگاه سعی می‌کنند موفق‌ترین شرکت‌ها را در این حوزه گرد هم بیاورند تا با استفاده از مدل‌های پیشنهادی آنها بتوانند سرعت رسیدن به اهداف وب۲ را بیشتر کنند.
این مسئله را نباید از ذهن دور نگه داشت که اینترنت به عنوان موتور محرک تمامی صنایع در حال رشد و پیشرفت بوده و به مهم‌ترین عامل افزایش رشد اقتصادی در سال‌های اخیر تبدیل شده است. این جریان با روی کار آمدن وب۲ و برگزاری کنفرانس‌هایی در این زمینه شدت گرفت و باعث شد اقبال شرکت‌ها به این روند افزایش یابد. نمایشگاه و همایش بزرگ وب۲ در سال جاری پانزدهم تا هجدم آوریل ۲۰۰۷ در شهر Moscone West ایالت سانفرانسیسکوی آمریکا برگزار خواهد شد.


منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 23 اسفند 1392 ساعت 23:17

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : rsh576
تاریخ عضویت : 21 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 140
تعداد لینک ها : 0