برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

حنجره چه زمانی سرطانی می‌شود؟

حنجره چه زمانی سرطانی می‌شود؟

مهم‌ترین علامت گرفتگی صداست

مهم‌ترين علامت سرطان حنجره گرفتگی صدایی است که بیش از 3 هفته طول کشیده و بهبود پیدا نکرده باشد. در این صورت باید پیگیری لازم انجام شود. البته باید توجه داشت هر گرفتگی صدایی سرطان نیست ولی باید دلیل آن مشخص شود. از جمله علائم واضح دیگر این سرطان می‌توان به درد، گیر کردن غذا، اشکال در بلع غذا، درد گوش، درد قاعده زبان و ... اشاره کرد.

قابل درمان است

در صورت مراجعه به‌موقع نیازی به جراحی حنجره وجود ندارد و با رادیوتراپی می‌توان به درمان نهایی دست یافت اما اگر بیمار دیر متوجه شود جراحی برداشتن حنجره لازم است و در صورتی که توده گسترده شده باشد نیاز به شیمی‌درمانی است. این بیماران در صورتی که حنجره‌شان خارج شود، دچار مشکل گفتاری می‌شوند اما دستگاه‌هایی وجود دارد که از هوای مری برای صحبت استفاده می‌کند یا دستگاه‌های دیگری موجود است که با چسبیدن به گلو حرف زدن را راحت می‌کند.

مقصر اصلی سیگار است

مضرترین و مستعدکننده‌ترین عامل برای سرطان حنجره سیگار است. اثر این ماده مضر بر انواع سرطان از جمله سرطان حنجره ثابت شده است. البته کسی که 10 سال است سیگار می‌کشد و سرطان نگرفته است را نباید با فرد دیگری مقایسه کرد زیرا سیستم ایمنی هر فرد با دیگری متفاوت است و اگرفرد سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و سیگار بکشد طول عمر خود را کاهش می‌دهد.

عوامل خطر دیگر کدام است؟

سرطان حنجره اغلب در افراد بالاي 55 سال رخ مي‌دهد. ضمن آنکه مردان چهار برابر بيشتر از زنان احتمال ابتلا به اين سرطان را دارند. آمريكایي‌هاي آفريقايي‌تبار هم بيشتر از سفيدپوستان به سرطان حنجره مبتلا مي‌شوند. یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد سرطان حنجره مصرف مشروبات الکلی است. در شخصي كه الكل مصرف كرده و همچنين سيگار مي‌كشد، خطر ابتلا به سرطان حنجره ،افزايش مي‌يابد. عامل خطر ديگر داشتن بيماري ريفلاكس مري- معده است كه باعث مي‌شود اسيد معده به مري بازگردد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید

نتايج تحقيقات نشان مي‌دهد داشتن بيماري خطرناك ويروسي يا داشتن رژيم غذايي داراي ويتامين A كم، ممكن است خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزايش دهد. اگر افراد سیگار نکشند و از غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنند و در مصرف غذاها به این موارد توجه کنند که نباید از غذاهای سوخته استفاده کنند و سرخ‌کردنی‌ها را از رژیم غذایی‌شان حذف کنند و به جای آن میوه و سبزی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌های فراوان است، جایگزین کنند به سلامت‌شان کمک شایانی کرده‌اند.

منبع: برندزلینک
brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 13 فروردین 1393 ساعت 13:17

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : حسن حسین زاده
نام کاربری : ali_123
تاریخ عضویت : 2 فروردین 1393
تعداد مقالات ارسالی : 1000
تعداد لینک ها : 0