برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

سعدي، اركان چهارگانه شعر پارسي

سعدي، اركان چهارگانه شعر پارسي

اگرچه موضوعات عشقي و بزمي در شعر فارسي دري از آغاز وجود داشته و شاعران بيشتر در تغزل قصايد بدان مي‌پرداخته‌اند، از همان دوران ساماني، از شاعراني چون رودكي و ابوطيب مصعبي غزل‌وار‌ه‌هايي در دست است كه از نظر صورت و فرم به غزل‌هاي دوره‌هاي بعدي از بسياري جهات شبيه است، اما به نظر پژوهشگران از نظر شيوه طرح موضوع و بيان روابط عاشق و معشوق بيشتر به تغزل مي‌ماند.

در قرن ششم با ظهور شاعراني مانند سنايي، انوري و خاقاني به‌تدريج غزل وجوه صوري و معنوي خود را يافته و در قرن هفتم در دو شاخه غزل عاشقانه و عارفانه در شعر سعدي و مولوي به اوج خود رسيده است.

غزل عاشقانه را سعدي به چنان اوجي مي‌رسانيد كه پس از وي شاعران ديگر از ايجاد كردن تحولي اساسي در آن عاجز آمدند و شاعراني كه مهمترين آنان حافظ است، غزل‌هاي عارفانه و عاشقانه را با يكديگر تركيب كردند و پس از آن شاعران قرن نهم، دهم و يازدهم با بعضي تغييرات مفهومي و مضموني و ايجاد پراكندگي در مضامين ابيات غزل، به غزل‌سرايي ادامه دادند.

سعدي مطابق چاپ فروغي و به‌جز غزل‌هاي عرفاني و بخش ملحقات 637 غزل دارد. غزل‌هاي سعدي از نظر تعداد ابيات ميان هفت تا پانزده بيت و ميانگين ابيات غزل او حدود 8 تا 10 بيت است. معمولاً در غزل‌هاي وحدت موضوع را مي‌توان ادراك كرد.

بيش از سي درصد غزل‌هاي رديف دارد و در آن‌ها نزديك به چهل وزن عروضي به كار رفته و بعضي از وزن‌هاي شعر مانند مستفعلن فعلن در مفتعلن فعلن -يعني بحر بسيط- با آن‌كه در شعر سعدي روان و زيبا افتاده جزو وزن‌هاي كم كاربرد فارسي است و اگرچه وزن‌هايي مانند فعولن فعولن فعولن فعل يا مفعول مفاعلن مفاعيلن بيشتر متناسب با مثنوي و قصيده است، مهارت سخن گفتن سعدي و رواني كلام او، اين بي‌تناسبي را جبران كرده است.

منبع: برندزلینک
brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 11 فروردین 1393 ساعت 13:30

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : حسن حسین زاده
نام کاربری : ali_123
تاریخ عضویت : 2 فروردین 1393
تعداد مقالات ارسالی : 1000
تعداد لینک ها : 0