برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

نقطه و هنر قدسي خوشنويسي

نقطه و هنر قدسي خوشنويسي

برخي بر اين باوراند كه نقطه و به كسر آن آغاز بسم الله الرحمن الرحيم است و گفته اند كه تمام آيات وحي در « ب » بسم الله و كسره ي آن خلاصه و معنا مي شود . اگر به مقوله ي خوش نويسي نيزبرگرديم نقطه آغاز حركت است ، حركتي كه كاملاً سير معنوي دارد و همين كه در زير نقطه كسره مي آيد خود حامل پيام بزرگي است چرا كه اگر اين كسره به فتحه تبديل شود تمام معني را باطل کرده و در اين صورت حروف خط فارسي به عنوان شاه كار هنر شرقي به شمار نمي آيند و اگر اين نقطه در وسط يا در انتهاي سطر قرار بگيرد باز هم راه را بر ادامه ي سخن مي بندد .
بنابراين مي توان گفت از راز و رمزهاي كشف ناشده ، نقطه و حروفي است كه در پي هم مي آيند . اين نقطه با يك اهرم كه نقش كسره رادارد در زير به حركت درآمده به صورت لوزي گون يا مربع مضلع بر كرسي قرار گرفته و در حال حركت است اين حركت بسيار دقيق و پر معني است زيرا در يك نگاه گرافيكي همانند سر بر راس بالاتنه ي انساني است كه كسره را بر فرض شانه ي او در نظر گرفته و در حال قرار گرفتن روي نوك پاهاست و يا به سان دونده يي است .

در ابتدا به صورت « الفي » راست قامت در مي آيد و به دوردست نظاره مي كند و آرام آرام قدم هايي به سان «ب» «پ» «ت» و «ث» بر مي دارد و در راه يي پر پيچ و خم به «ج» و«چ» و«ح» و «خ» مي رسد سپس از دورهاي «د» و «ذ» بر بال كبوتر گونه ي «ر» «ز» و «ژ» سوار مي شود تا از گردنه هاي دندانه دار «س» و «ش» عبور كند و در كنار بياض چشم هاي «ص» و «ض» بنشيند و بر كرسي «ط» و «ظ» قرار گرفته و «ع» و «غ» را حلقه ي ساعد سيمين ساق خود كند تا برگرده ي فيل «ف» به قله ي «ق» برسد و همانند تيري بر سر نشانه ي «ك» و «گ» بزند و بر طره ي «ل» ليلي عاشقانه بپيچد ، در سرازيري «م» غرق شود تا دستي از غيب او را به گردش «ن» و چرخش «و» به دايره ي «ه» و به گردونه ي «ي» برساند ، در انتهاي شمره ي «ي» به سوي خويشتن باز گرداند ، اين از ويژگي هاي حروف پر رمز و راز الفباي فارسي است كه از نقطه به «ي» ختم مي شود و در نهايت به نقطه و كسره .

از فراق به وصال و از وصل به اصل خود باز مي گردد چرا كه : « هر كسي كو دور ماند از اصل خويش / باز جويد روزگار وصل خويش » .

منبع: برندزلینک
brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 11 فروردین 1393 ساعت 11:54

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : حسن حسین زاده
نام کاربری : ali_123
تاریخ عضویت : 2 فروردین 1393
تعداد مقالات ارسالی : 1000
تعداد لینک ها : 0