برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

گوگل یعنی چه؟

گوگل یعنی چه؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که واژهء «گوگل» که هر روز میلیون‌ها کاربر اینترنتی از آن برای جست‌وجو استفاده می‌کنند به چه معنایی است و توسط چه کسانی ایجاد شده است؟
«گوگل» واژه‌ای است که با اندکی تغییر و بازی در حروف کلمهء گوگول (googol) توسط میلتون سیروتا، برادرزادهء ادوارد کانسر، ریاضی‌دان آمریکایی ایجاد شده است.
گوگول، خود واحد شمارشی است که به عدد یک با ۱۰۰ عدد صفر در مقابلش اشاره می‌کند. در سراسر دنیا هیچ «گوگولی» از هیچ پدیده‌ای وجود ندارد. نه ستاره، نه ذرات گرد و غبار و نه حتی اتم. گوگول یک عدد بسیار بزرگ و دست‌نیافتی است.
استفاده از واژهء گوگل، ماموریت انسان برای سازمان‌دهی اطلاعات بسیار زیاد و شاید بی‌کران جهان را به ذهن متبادر می‌کند و این‌که این اطلاعات برای همه قابل دسترسی و قابل استفاده باشد.
در داستان تاسیس گوگل آمده است: «لری‌پیج و سرگی برین وقتی به عنوان فارغ‌التحصیلان رشتهء کامپیوتر در دانشگاه استندفورد برای اولین بار همدیگر را دیدند هیچ علاقه‌ای به همدیگر نشان ندادند.»
لری ۲۴ ساله و فارغ‌التحصیل دانشگاه میشیگان و سرگی ۲۳ ساله در مورد هر چیزی که حرف می‌زدند به مشاجره با یکدیگر می‌پرداختند. نظرهای قوی و دیدگاه‌های متفاوتشان بالاخره به یک نتیجهء نهایی و قابل قبول برای هر دو انجامید تا راه‌حلی برای بزرگ‌ترین چالش در رانش کامپیوتر پیدا شود: یافتن اطلاعات مناسب و دلخواه از بین حجم عظیمی از داده‌ها.
ژانویه ۱۹۹۶، لری و سرگی همکاری خود را برای ساخت یک موتور جست‌وجو به نام بک‌راب ( BackRub ) آغاز کردند که این عنوان به خاطر کارآیی منحصربه‌فرد این موتور در جست‌وجوی لینک‌های قبلی ( Back Links ) انتخاب شده بود. لری که همیشه به ور رفتن با کامپیوتر علاقه نشان می‌داد، وظیفهء اختراع نوع جدیدی از فضای سرور با حجم اندک به جای استفاده از ماشین‌های بزرگ و گران‌قیمت را به عهده گرفت.
یک سال بعد، یافتهء منحصربه‌فرد آن‌ها برای تحلیل و بررسی داده‌ها، شهرت روزافزونی بین کسانی که آن را دیده بودند، به دست آورد.
این تکنولوژی جدید جست‌وجو، باعث شد تا سر و صدای زیادی در محیط‌های دانشگاهی ایجاد شود.
لری و سرگی در نیمهء اول سال ۱۹۹۸، به فعالیت خود برای تکمیل این تکنولوژی ادامه دادند تا این‌که در ادامه، برای یافتن مسیر مناسب «گوگل» سخت‌افزارهایی با قیمت مناسب خریداری کردند و کامپیوتر شخصی خود را در اتاق‌خوابگاهی لری ایجاد کردند که در واقع این کامپیوتر اولین مرکز داده‌پردازی گوگل بود.
در این میان سرگی یک دفتر بازرگانی تاسیس کرد که در آن، هر دو پذیرای افراد واجد شرایطی بودند که خواستار دریافت مدرک، البته بهتر از هرجای دیگری بودند. با وجود هیجان و کششی که در این کار وجود داشت، آن‌ها علاقهء ‌چندانی برای ایجاد کمپانی شخصی در کنار تکنولوژی توسعه‌یافته‌شان نداشتند.
دیوید فیلر، موسس یاهو که آن موقع با آن‌ها آشنا شده بود بی‌کم‌وکاست بودن تکنولوژی آن‌ها را تایید کرده بود اما لری و سرگی را تشویق کرد تا فعالیت خود را با تاسیس کمپانی موتور جست‌وجو گسترش دهند و به آن‌ها گفت:«زمانی که این تکنولوژی به طور کامل به سرانجام رسید و نهایی شد، در موردش صحبت خواهیم کرد.»
اما این چنین شد که با تلاش و ممارست لری و سرگی، گوگل، آن‌چنان که امروز به عنوان فراگیر‌ترین موتور جست‌وجو مطرح است، راه‌اندازی شد.
گوگل درهای خود را به طور دقیق در سپتامبر ۱۹۹۸ گشود. تاریخ دقیق جشن تولد ممکن است در طول سا‌ل‌ها، بسته به این‌که چه زمانی دوست داشته باشیم از خوردن کیک لذت ببریم، جابه‌جا شود. کیک گوگل البته همیشه دوست داشتنی و خوشمزه است.


منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 23 اسفند 1392 ساعت 23:30

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : rsh576
تاریخ عضویت : 21 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 140
تعداد لینک ها : 0