برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

مصاحبه با خالق اینترنت

مصاحبه با خالق اینترنت

علاقه \\\"تیم\\\" و تشویق خانواده سبب شد تا او در سال ۱۹۷۶ اولین کامپیوتر خود را با استفاده از پردازشگر ام ۸۶۰۰ و با چند ابزار ابتدایی مانند جوش و لحیم بسازد. علاقه شدید او به فراگیری کامپیوتر زمان را از یاد او میبرد. از او نقل شده است \\\" اگر هر کس در کاری که انجام میدهد به قدری غرق شود که گذر زمان را فراموش کند مسیر رسیدن به رویاهای خویش را یافته است\\\".
اولین شغل او ساخت دستگاه رله پیام در شرکت تولیدکننده وسایل مخابراتی Poole بود. تیم برنرزلی پس از دو سال همکاری خود را با شرکت Ferndown که در فکر تهیه پرینتر و سیستم عامل چند منظوره بود شروع کرد. ماجراهای تیم برنرزلی در راه کشف اینترنت از کوههای آلپ شروع شد. او در سال ۱۹۸۰ جهت ادامه تحصیل و طی یک دوره ۶ ماهه در رشته مهندسی نرم‌افزار به سوئیس رفت و در ژنو در CERN لابراتوار اروپایی فیزیک هسته‌ای به تحصیل پرداخت. در این زمان بود که طرح زبان برنامه نویسی جدیدی که بعدها به عنوان زبان اصلی و رسمی اینترنت پذیرفته شد را به نگارش درآورد. این زبان اچ تی ام ال Hypertext Markup Language نام دارد و شبکه جهانی بر آن استوار است. هدف تیم برنرزلی نگارش برنامه‌ای بود تا نیازهای شخصی او مانند فهرست و حفظ اطلاعات را برطرف کند. او نرم‌افزار خود را Enquire انکوایر نام نهاد. این برنامه هیچگاه به دست مردم نرسید اما شبکه جهانی بر اساس آن پایه ریزی شد. در فاصله سالهای ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۴ در یک شرکت گرافیک با عنوان طراح فنی کار کرد و پس از آن مجدداً به لابراتوار اروپا برگشت و در رشته کنترل سیستم و تجزیه و تحلیل علمی و جمع آوری اطلاعات به تحصیل ادامه داد و سپس در سال ۱۹۸۹ پروژه جهانی نگارش در اینترنت را بر اساس نرم‌افزار انکوایر ارائه کرد. انکوایر برنامه‌ای بود که اجازه میداد چندین نفر همزمان و مشترکاً اطلاعات خود را به همدیگر انتقال دهند. او اولین سرویس دهنده جهانی خود را http و اولین مشترکان خود را WorldWideWeb نامگذاری کرد. شبکه جهانی ابتدا در اکتبر ۱۹۹۰ و سپس در ماه دسامبر همان سال در CERN لابراتوار اروپا مورد بهره برداری واقع شد. فعالیت گسترده اینترنت آنگونه که تیم برنرزلی در نظر داشت به صورت آزمایشی از تابستان ۱۹۹۱ در سطح وسیع توسط مردم استفاده شد. او در سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ به طراحی اینترنت ادامه داد و با استفاده از نظرات کسانی که به اینترنت وصل بودند دو اصل کلی اینترنت HTTP و HTML را بهبود بخشید.
تیم برنرزلی در سال ۱۹۹۴ کنسرسیوم شبکه جهانی www.w۳.org را در آزمایشگاه علوم کامپیوتر انستیتوی تکنولوژی ماساچوست MIT بنیان نهاد و از همان سال تاکنون همچنان هماهنگ کننده اعضای کنسرسیوم باقی مانده است. اعضا و شرکای کنسرسیوم علاوه بر آمریکا شامل INRIA در فرانسه و دانشگاه Keio در ژاپن میشوند. تیم برنرزلی از سال ۱۹۹۹ به مدیریت لابراتوار علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی Computer Science and Artificial Intelligence CSAIL وابسته به MIT انتخاب شد و نشریه تایم او را در لیست ۱۰۰ متفکر و دانشمند بزرگ قرن قرار داد. او علاوه بر دریافت ۸ لیسانس و دکترای افتخاری از دانشگاهها و مراکز علمی گوناگون جهان، در ۱۴ آپریل ۲۰۰۴ جایزه تکنولوژی هزاره به ارزش یک میلیون دلار از طرف بنیاد تکنولوژی فنلاند را از آن خود کرد. از آخرین افتخارات تیم برنرزلی دریافت لقب شوالیه امپراتوری بریتانیا Knighthood of the British Empire KBE از ملکه انگلستان در ۱۶ جولای ۲۰۰۴ به خاطر خدمات ارزنده او در تولید و بهبود و توسعه شبکه جهان و اینترنت است.
تیم برنرزلی نویسنده کتاب بافت شبکه Weaving the Web است و در آن گذشته، حال و آینده اینترنت و شبکه جهانی را بررسی و نظرات خود را اعلام کرده است.
افتخارات و جوایز :
۱۹۹۵ ــ جایزه مخترعین جوان بنیاد کیلبی و جایزه ACM سیستمهای نرم‌افزاری، برنده مدال طلایی هنر و کامپیوتر نیکا
۱۹۹۶ ــ دکترای افتخاری از دانشگاه ساوتهمپتون، جایزه همکار برجسته و پرداخت هزینه تحصیلی توسط جامعه متخصصان کامپیوتر انگلستان، دریافت لیسانس افتخاری کالج طراحی پارسون نیویورک
۱۹۹۸ ــ لیسانس افتخاری از دنشگاه اسکس، لیسانس افتخاری از دانشگاه کراس جنوبی، مدال چارلز بابیج شورای ملی الکترونیک، جایزه لرد لوید کیلگران بنیاد علوم و تکنولوژی، همکار افتخاری مک آرتور و جایزه ادوارد رین
۱۹۹۹ ــ همکار افتخاری جامعه جهانی مخابرات، یکی از صد دانشمند بزرگ قرن به انتخاب نشریه تایمز
۲۰۰۰ ــ لیسانس افتخاری از دانشگاه آزاد انگلستان، جایزه موزه کامپیوتر آمریکا، جایزه خدمات تلویزیون
۲۰۰۱ ــ لیسانس افتخاری از دانشگاههای کلمبیا، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه پورت الیزابت، مدال فرانک وایت از آکادمی سلطنتی مهندسین، عضویت افتخاری در انجمن علم و هنر آمریکا
۲۰۰۲ ــ جایزه بنیاد علم و تکنولوژی ژاپن، جایزه بنیاد علمی و تکنیکی شاهزاده اتریش
۲۰۰۴ ــ جایزه هزاره تکنولوژی بنیاد فنلاند به ارزش یک میلیون دلار، دریافت لقب شوالیه انگلستان از ملکه الیزابت
سایت سی ان ان در سلسله برنامه‌ها و مصاحبه‌های خود تحت عنوان تکامل اینترنت با تعدادی از پیشگامان اینترنت مصاحبه کرده و دیدگاههای آنان را در اینترنت قرار داده است. در گفتگوی ۱۰ اکتبر ۲۰۰۵ تیم برنرزلی با سی ان ان، او نظرات خود را در مورد آینده شبکه جهانی و تأثیرات آن در زندگی مردم ابراز داشته است. ادیتور سی ان در ابتدای مصاحبه در معرفی برنرزلی میگوید ۱۵ سال پیش وب توسط برنرزلی اختراع شد و از آن زمان تا امروز او شاهد تغییر و تحولات گسترده‌ اینترنت در پدیده‌های جدید نحوه ارتباطی، کار و آموزش مردم بوده است. طرح او در سال ۱۹۸۰ به اختراع آنچه که ما امروزه تحت عنوان World Wide Web میشناسیم منتهی شد. در آن زمان Enquire نرم‌افزار شخصی تیم برنرزلی به وی کمک میکرد تا فایل‌های کامپیوتر خود را از طریق تعدادی لینک به هم متصل کرده و آنها را مرتب کند. و به این ترتیب استخوان بندی شبکه اطلاعات به هم پیوسته به وجود آمد. در این شبکه هر کس میتوانست از طریق اینترنت به اطلاعات اشتراکی دسترسی داشته باشد. درحال حاضر برنرزلی مدیر کنسرسیوم W۳C در دانشگاه MIT است که مسئولیت تعیین خط مشی و تدوین استانداردهای شبکه جهانی را بر عهده دارد. نظرخواهی از برنرزلی که اکنون با لقب Sir Berners-Lee خطاب میشود توسط لیلا کینگ انجام شده است.
مصاحبه سی ان ان با تیم برنرزلی
به نظر شما مهمترین تأثیر اینترنت تاکنون چه بوده ‌است؟
ــ پیوند دادن هرکس به هرکس دیگر بر روی شبکه جهانی فاصله‌ها را از بین برده و موانع و مرزهای جغرافیایی را شکسته و دنیا را به مکان کوچک‌تری تبدیل کرده است. هرچند که این نتوانسته موجب شود که هرکسی با هر فرد دیگری بتواند کار کند. به عنوان مثال اینترنت تعداد ساعات روز یا تعداد چیزهایی را که میشود به خاطر سپرد تغییر نمیدهد بنابراین در مقدار زمان و انرژی قبلی او تغییر پیدا نکرده است، اما راههای جدیدی برای صرف زمان و انرژی خود در اختیار مردم گذارده است. من امیدوارم شبکه سبب شود تا مرز میان مردم بشکند و به این ترتیب فرهنگ و روابط جهانی موجود با یکدیگر بیش از پیش پیوند داده شود.
شما اصولاً از اینترنت برای چه منظوری استفاده میکنید؟
ــ کنسرسیوم W۳C مجموعه‌ای بین‌المللی از افراد مختلف است که با هم اشتراک منافع دارند و به یک کار مشغول هستند. بنابراین ما در شبکه زندگی میکنیم و روی شبکه نیز کار میکنیم. ما برنامه ملاقات‌های خود را از طریق اینترنت برای یکدیگر میفرستیم، مکاتبات هم از طریق ایمیل و چت انجام میشود، نتایج در اینترنت بایگانی میشود و تحقیق و جستجو درباره چگونگی آینده اینترنت به ما در رسیدن به هدفهای کنسرسیوم کمک میکند. وقتی ما در ملاقاتهای حضوری در مورد مسئله‌ای با هم تبادل نظر میکنیم ترجیح میدهیم تا آن موضوع قبلاً در شبکه جهانی قرار گرفته باشد تا همه شرکت‌کنندگان در جلسه به آن دسترسی داشته باشند. انتشار موضوع ملاقات در اینترنت معمولاً از طریق شبکه کامپیوتر و دیگر ابزارهایی که در اختیار داریم انجام میشود.
تغییرات ۱۰ سال آینده اینترنت را چگونه ارزیابی میکنید؟
ــ ما در انتظار تغییرات عمده و هیجان انگیزی که سبب پیشرفت و بهبود شبکه جهانی خواهد شد هستیم و اکنون با برخی از این گونه تغییرات آشنا هستیم و میدانیم که پیشرفت‌های عمده و مهمی در راه است. این روزها اکثر مردم با استفاده از کامپیوتر خود با اینترنت ارتباط بر قرار میکنند اما به زودی این وضع تغییر خواهد کرد. تنوع و تعداد وسایلی که توانایی اتصال به اینترنت را دارند افزایش خواهد یافت. مردم به تدریج انتظار خواهند داشت که ارتباط با شبکه و خدمات جانبی آن در از راههای دیگر و در مکان و موقعیت‌های بیشتری در دسترس باشد. ابزارهای کوچک و مینیاتوری که در دست حمل خواهند شد، تلفن‌های سلولار و موبایل دسترسی به اینترنت را آسان تر خواهد کرد. این در واقع یکی از هدفهای اصلی کنسرسیوم جهانی اینترنت در برنامه‌ای تحت عنوان اینترنت در حرکت است. خدمات شبکه، سازمانهای دولتی و غیر دولتی را قادرخواهد ساخت تا اطلاعات خود را بهتر و امن‌ تر با مراجعه کنندگان و مشتریان در میان گذارند. همچنین به‌کارگیری ایده و تکنیک اینترنت عملی Semantic Web کامپیوترها را قادر خواهد ساخت تا با استفاده از ساختار موجود در شبکه جهانی کارهای مفید بیشتری را به صورت خودکار انجام دهند.
به نظر من یکی از راههایی که برای شناخت تغییراتی که در آینده صورت خواهد گرفت وجود دارد مقایسه طرز استفاده از موتورهای جستجوی اینترنت در سالهای گذشته و حال و اثرات آن در میزان توانایی تجاری در میان صاحبان کسب ‌و کار است. در یک دهه پیش تصور یافتن پاسخی به سئوالات در کسری از ثانیه غیر قابل تصور بود. هر تغییری که در آینده در شبکه جهانی صورت گیرد نتایج بهتر و متفاوتی در زندگی انسانها خواهد داشت. در میان مجموعه تحولات آتی که در پیش رو داریم ما شاهد پیامدهای متفاوتی خواهیم بود که از شدت تاثیر آنها در زندگی روزمره به هیچ عنوان کم نخواهد شد.
به نظر شما در آینده چه موضوعی در دگرگونی‌های اینترنت ما را شگفت‌زده خواهد کرد؟
ــ قوه ابتکار و خلاقیت فرزندانمان! اگر نگاه کنید متوجه میشوید که مردم پا به پای اینترنت رشد میکنند و اکنون اطلاعات و محتوای اینترنت قدرت را به آسانی در روی نوک انگشتان کودکان و نوجوانان قرارداده است. برنامه نویسانی که شبکه اینترنت را با ابزارهای موجود و ایده‌های خود طراحی کرده‌اند آینده نحوه ارتباط را تغییر شکل خواهند داد. من در انتظار دگرگون شدن اینترنت هستم که توسط نسل آینده به ثمر خواهد رسید، تغییراتی که نسل ما آن را نمیتوانست و نتوانست پیش بینی کند.
اینترنتی که امروز در اختیار ما است تا چه اندازه با آنچه که شما در ابتدا تصور میکردید تفاوت دارد؟
ــ اینترنت فعلی با آنچه که در سال ۱۹۸۰ یعنی ۹ سال قبل از انتشار اولین یادداشتی که توضیح میداد شبکه جهانی چگونه عمل خواهد کرد کاملاً متفاوت است. من پروژه خود را در یک محیط الکترونیکی بسته دنبال میکردم. نرم‌افزار مورد استفاده من یعنی برنامه Enquire که خودم آن را نوشته بودم به اینترنت متصل نبود و چیزی شبیه اشتراک اطلاعات که امروزه میشناسیم در آن وجود نداشت. همکاران من و پژوهشگران دیگر در آزمایشگاههای مختلفی که با ما کار میکردند نمیتوانستند به آسانی یافته‌های خود را همزمان با یکدیگر در میان گذارند. کامپیوترهای موجود در آن زمان نمیتوانست از عکس استفاده کند و هیچ گرافیکی آن را پشتیبانی نمیکرد و محدود به ۲۴ خط نوشته بود که در مانیتور به نمایش در میامد. با این وجود در سال ۱۹۸۰ من توانستم صفحاتی به ‌وجود بیاورم که به یکدیگر وصل بودند و مانند لینک در صفحات فعلی اینترنت عمل میکردند. لینک صفحات در نرم‌افزار من مقدمه ایجاد آن چه که امروز به نام هایپر لینک شناخته میشود بود. ما ماوس در اختیار نداشتیم تا با کلیک بر آنها به صفحه دیگری هدایت شویم و لینک‌ها شماره بندی بود و از طریق شماره انتخاب میشد.


منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 23 اسفند 1392 ساعت 23:27

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : rsh576
تاریخ عضویت : 21 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 140
تعداد لینک ها : 0