برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

ویژگی یک وبلاگ خوب

ویژگی یک وبلاگ خوب

یکی از مزیت هایی که در بسیاری از ابزارها و برنامه های ساخت وبلاگ در نظر گرفته شده است فراهم کردن امکان ایجاد قالب جدید و یا تغییر قالب وبلاگ است. قالب ها، شکل، مکان، رنگ و نحوه نمایش مطالب و یا دیگر عناصر وبلاگ را در صفحات وبلاگ تعیین می کنند. آنها کمک می کنند که کاربران این ابزارها و نویسندگان وبلاگ بدون درگیری با مسائل و مشکلات برنامه نویسی امکان اعمال سلیقه خود را در نحوه نمایش وبلاگ خود داشته باشند. از نظر فنی قالب ها از کدهای HTML که تعیین کننده شکل و رنگ صفحات وبلاگ است و همچنین کدها و تگ های به خصوصی که مکان و شیوه تکرار عناصر وبلاگ را تعیین می کند تشکیل شده است و معمولاً هر ابزار ساخت وبلاگ (مانند بلاگفا، بلاگر و یا MT) از تگ ها و کدهای مخصوص خود استفاده می کند. تگ های موجود در قالب وبلاگ ها جدا از آنکه در کدام ابزار مورد استفاده قرار می گیرند برای دو هدف در نظر گرفته شده است.
تعدادی از تگ ها تعیین کننده مکان عناصر غیرتکراری وبلاگ هستند مانند عنوان وبلاگ، توضیحات، ای میل و یا آدرس صفحات آرشیو و تعدادی دیگر تعیین کننده نحوه نمایش عناصر تکرار شده در وبلاگ هستند (مانند متن، تاریخ و یا نویسنده مطالبی که پست می شوند) هر فردی می تواند با کمی حوصله و یا کمک از برنامه هایی مانند فرانت پیچ قالبی مناسب و دلخواه برای وبلاگ خود ایجاد کند و یا حتی قالبی را که طراحی کرده در اختیار دیگران نیز قرار دهد و البته آشنایی با کدهای HTML و یا برنامه های طراحی صفحات HTML مانند فرانت پیچ کمک بزرگی در این زمینه خواهد بود. در این ستون به برخی از نکات اشاره خواهد شد. بایستی به یاد داشته باشیم مهمترین عنصر یک وبلاگ مطالب و یادداشت های نویسندگان است و در طراحی قالب هدف آن است که مطالب در واضح ترین و مناسب ترین شکل و با سرعت برای خوانندگان قابل دسترس باشد.
● تصویر کمتر، وبلاگ بهتر
اکثر وبلاگ ها توسط سرویس های رایگان وبلاگ ایجاد می شوند و معمولاً این سایت ها فضایی را برای قرار دادن تصویر در اختیار کاربران قرار نمی دهند از این رو برای نمایش تصاویر نیاز به قرار گرفتن آنها در سایتی دیگر است که این باعث افزایش درخواست ها و کندی نمایش کامل وبلاگ خواهد بود. خوانندگان وبلاگ ها معمولاً در هر روز تعداد زیادی وبلاگ را می خوانند و انتظار دارند وبلاگ به سرعت برای آنها به نمایش درآید. در این میان بایستی اشکالاتی که ممکن است برای سایت نگهدارنده تصاویر پیش آید را در نظر گرفت پس توصیه می شود قالب را به گونه ای طراحی و یا انتخاب کنید که کمترین نیاز را به تصاویر داشته باشد.
● جداول کمتر، سرعت بیشتر
جداول از متداول ترین عناصر به کار گرفته شده در صفحات HTML هستند. آنها یکی از مهمترین تگ های HTML برای فرمت بندی و شکل دهی صفحات به شمار می روند. برای مثال اگر بخواهید صفحه خود را به چند بخش تقسیم کنید یا برای ایجاد نوار رنگی که در گوشه صفحه به کارگیری تگ های جدول می تواند شما را به هدف نزدیک کند. اما جداول معایبی دارند. اول اینکه پردازش این کد و محتویات آن برای مرورگر وقت بیشتری می گیرد و مهمتر اینکه اکثر مرورگرها تا دانلود کامل تمام متن ها و دیگر دستورات HTML موجود در یک جدول صبر می کنند و سپس آن را نمایش می دهند. برای مثال اگر شما صفحه وبلاگ خود را با جدول تقسیم بندی کرده اید و تمام مطالب ماه جاری را در سلول های این جدول نوشته اید و یا حتی در جداولی در زیرمجموعه این جدول نوشته اید خواننده بایستی تا دانلود کامل تمامی مطالب ماه جاری صبر کند و البته گزینه بهتری نیز وجود دارد و آنکه در هنگامی که جدیدترین یادداشت نمایش داده شده است و خواننده مشغول خواندن آن است دیگر مطالب نیز به ترتیب دانلود و نمایش داده شوند. امروزه طراحان وب برای رسیدن به این مقصود به جای تگ Table از تگ های DIV و یا SPAN استفاده می کنند. این تگ ها اگرچه عملکردی دقیقاً مانند جداول ندارند اما برای رفع بسیاری از نیازها مانند نوار رنگی در کنار مطالب وبلاگ و رنگی کردن و یا تعیین مکان یک محدوده کارآمدتر و سریع تر از تگ های Table هستند. (برای مثال اگر مایلید مطالب هر پست در پس زمینه ای با رنگ متفاوت نمایش داده شوند تگ DIV همراه با STYLE نظر شما را تامین می کنند.)
● اکتیو ایکس و جاوا اپلت ممنوع
دیگر حتی سایت های اینترنتی نیز در استفاده از اکتیو ایکس ها و جاوا اپلت ها محتاط هستند. نمونه ای از اکتیو ایکس ها کنترل Media Player و یا حتی Real Audio هستند که امکان پخش موسیقی و کنترل آن توسط ویزیتور را در صفحه فراهم می کنند. دامنه استفاده از جاوا اپلت ها بیشتر است ولی ایجاد افکت های تصویری و چت از رایج ترین کاربردهای آنها هستند. اکتیو ایکس ها جز در سیستم عامل ویندوز در سیستم عامل های دیگر پشتیبانی نمی شوند و همچنین در برخی موارد نمایش آنها با پیام ها هشدار و یا حتی خطا برای ویزیتور همراه است که ممکن است او را از خواندن وبلاگ شما منصرف کند. جاوا اپلت ها اگرچه مشکلات کمتری دارند اما مثلاً در ویندوز XP بدون سرویس پک نمایش داده نمی شوند. پس عاقلانه است که استفاده از آنها را در وبلاگ خود ممنوع اعلام کنید.
● موسیقی جذاب ولی آزاردهنده
گوش کردن یک موسیقی هنگام خواندن یک وبلاگ می تواند جذاب باشد. اما آیا خوانندگان هم با شما در انتخاب موسیقی هم سلیقه هستند؟ آیا فکر کاربرانی که مثلاً هنگام خواندن وبلاگ شما رادیو و یا موسیقی دیگری گوش می دهند را نیز کردید؟ آیا حدس می زنید اگر خواننده وبلاگ شما یک وبلاگ دیگر را که در آن نیز موسیقی به کار رفته باز کرده باشد چه حسی خواهد داشت؟ پس به شرایط و سلیقه خوانندگان تان نیز توجه کنید یا حداقل به آنها رحم کنید! شما می توانید موسیقی مورد علاقه خود را به صورت لینک به فایل آن (و نه گذاردن مدیاپلیر در صفحه) به خوانندگان وبلاگ پیشنهاد کنید.


منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 23 اسفند 1392 ساعت 23:20

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : rsh576
تاریخ عضویت : 21 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 140
تعداد لینک ها : 0