برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

سفالگری، تنها ساختن کاسه و کوزه نیست

سفالگری، تنها ساختن کاسه و کوزه نیست

دهمین دوسالانه ملی سفال معاصر ایران در حالی در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برپا شده که ۳۳۸ اثر از ۱۹۶ هنرمند در آن به معرض نمایش گذاشته شده است. آثار ارائه شده در این نمایشگاه از یک سو استادان و کارشناسان این عرصه را به آینده هنر سفال کشور امیدوار می سازد و از طرف دیگر، دنیایی متفاوت را پیش چشم مخاطب عام می گشاید. اگر تا امروز فکر می کرده اید هنر سفال تنها به ساختن کوزه، کاسه و بشقاب محدود می شود، بهتر است به این نمایشگاه سری بزنید و کارهای بسیار متفاوت و متنوع آن را به تماشا بنشینید.

دهمین دوسالانه سفال و سرامیک که از ۲۲ مهر در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) و همزمان در فرهنگسرای کومش استان سمنان افتتاح شده است تا ۳۰ آبان دایر خواهد بود. وقتی وارد موزه امام علی(ع) در بلوار اسفندیار (خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد) می شویم، از همان ابتدا جلوه های متفاوتی از هنر سفال کشور مقابل چشمان ما خودنمایی می کند که در مقایسه با همین ۲ سال پیش، نشان دهنده پیشرفت و تنوع دید هنرمندان این عرصه است.

بازدیدمان را از طبقه زیرین نمایشگاه آغاز می کنیم، جایی که نقش برجسته هایی از رضا عمرانی با عنوان «البرز»، سعید سلطانی مقدم «هرچه کردم جمله ناکرده گرفت»، یک اثر بی عنوان از هنگامه احمدی بروجنی، «باغ ایرانی» اثر سکینه آقانبی، «نگاه نو» از فرزاد فرجی، «نقاشی روی کاشی در قالب سه اثر از فرزانه کلانتری» و... به چشم می خورد. در وسط سالن اول نمایشگاه، سردیس زنده یاد عربعلی شروه کاری از هادی محبعلی نمایان است که به تکنیک سفال لعاب دار ارائه شده است.

● تکنیک های متنوع

مریم چیت ساز یکی دیگر از هنرمندان نمایشگاه است که به ارائه ۳ اثر بی عنوان پرداخته است. تکنیک این ۳ اثر، ورقه بر روی احیاء نام دارد. «اصفهان» و «امامزاده» نیز کارهایی هستند که در قالب نقش برجسته با لعاب در این نمایشگاه نمایش داده شده اند. در دهمین دوسالانه سفال و سرامیک، صرف نظر از تنوع مفاهیم، تکنیک های گوناگونی به چشم می خورد که از جمله آنها می توان به لعاب بوری قلیایی سربی، تراشه روی کاشی و انواع و اقسام نقش برجسته ها اشاره کرد.

● تعدد چیدمان ها

آنچه نمایشگاه این دوره از دوسالانه را در مقایسه با سایر دوره های پیشین، متمایز ساخته، وجود چیدمان هایی است که در طبقه فوقانی یا دوم نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شده اند و تعدادشان کم هم نیست. اولین اثر چیدمانی که بعد از عبور از پله ها در طبقه دوم نمایشگاه به چشم می خورد، اثری است با نام «درباره آدم ها». این چیدمان که اثر فائزه هاشمی است، مشتمل بر سر آدم های مختلف از گل است. تکنیکی که در این اثر به کار رفته، ترکیبی از کار دست و لعاب است. همچنین آرش گلابچیان نیز در قالب چیدمان به ارائه اثر متفاوتی از برگ ها و ماسه ها پرداخته است.

مقوله پررنگ محتوا

فارغ از چیدمان ها، در طبقه دوم نمایشگاه، چند ویترین پایه دار وجود دارد که برخی از آثار هنرمندان در این ویترین ها نمایش داده شده اند و از آن جمله می توان به «تمدن» اثر هیربد همت آزاد با تکنیک سرامیک دست ساز اشاره کرد.

«راه نرفته» عنوان چیدمان دیگری است که در وسط سالن وجود دارد. این چیدمان که اثر مریم عزیزمحمدی است، تلفیقی از حجم، سفال و سرامیک است. «وحدت در وجود» که اثری دست ساز با لعاب قلیایی است نیز دیگر چیدمان این سالن است. این اثر را عاطفه نساجی زواره ارائه کرده است. یاسر رجبعلی یکی دیگر از هنرمندان خوش فکر این نمایشگاه است که به وسیله ورقه ای قالب پرسی به ارائه چیدمان«حلزون های خانه به دوش» پرداخته است. به طور کلی، نمایشگاه این دوره از دوسالانه دارای مضامین و مفاهیم بیشتری در مقایسه با دوره های پیشین است.

در میانه سالن نمایشگاه، تابلوی بزرگی با زمینه آبی از سعید اکبری از استان سیستان نصب شده است. همچنین اثر «اسب» که با تکنیک ریخته گری ارائه شده از بهزاد اژدری در نمایشگاه به چشم می خورد. یک اثر حجمی با فیگور متفاوت آدم ها از نادر جلال، اثری با تکنیک نقاشی روی لعاب با عنوان «زندگی» از سمیرا هاشمی، «آغوش خاموش» و «انتظار» از مریم کوهستانی، «مرغ آمین» ، «طلسم» و چیدمان پرنده ها اثر مسعود فریاد شیران و «زنان ایران» اثر رضوان مساله دان است.

● از کنسرت پرندگان تا مهمانی گل ها

در ۳ گوشه نمایشگاه، اثر زیبا و جالب دیگری در قالب چیدمان وجود دارد که در درجه نخست اثر به چشم مخاطب، شبیه موج بزرگی در دریای بیکران می آید. نام هنرمند این اثر، محمدرضا فروهش است. همچنین، چیدمان «مهمانی گل ها» اثر مهدی ابراهیمی به تلطیف فضای نمایشگاهی کمک زیادی کرده است. این اثر به وسیله دوغاب و با تکنیک ریخته گری کار شده است. «کنسرت پرندگان» اثر فهیمه بنی اسدی و «سرمست از تهی» اثر پگاه حبیبی همدانی دیگر چیدمان های حاضر در نمایشگاه هستند.

● حضور هنرمندان صاحب نام سفال

به جز هنرمندانی که از استان های مختلف کشور در این نمایشگاه به ارائه اثر پرداخته اند، آثاری از هنرمندان نامی در عرصه سفال چون منیژه آرمین، عباس اکبری، منصور پورسنگری، رضا تائبی، فریده تطهیری مقدم، مریم سالور، اوژن سیروسی، فرزاد فرجی، روزبه نمازی، بهزاد اژدری، اسماعیل یاردیمچی و... نیز در این نمایشگاه حضور دارد.

● مهمانان خارجی

علاوه بر این، دهمین دوسالانه سفال و سرامیک امسال میزبان ۲ مهمان خارجی یعنی رولند سامر از اتریش و اسماعیل یاردیمچی از ترکیه است.

نکته: در این دوسالانه ، صرف نظر از تنوع مفاهیم تکنیک های گوناگونی به چشم می خورد که از جمله آنها می توان به لعاب بوری قلیایی سربی، تراشه روی کاشی و انواع و اقسام نقش برجسته ها اشاره کرد

نکته ای که درباره این نمایشگاه حائز اهمیت است وجود کارگاه های آموزشی و همایش هایی در ارتباط با سفال است که در حاشیه نمایشگاه با سخنرانی استادان این هنر برگزار می شود که این دو مهمان خارجی نیز از جمله این سخنرانان هستند. «قابلیت های تکنیک دوغابی در سرامیک هنر معاصر»، «لعاب کریستالی»، «اهمیت و قابلیت های بدنه های سرامیکی»، «معرفی ماده گل سلولوزی»، «بررسی سفالگری زنانه در سفال بومی استان کردستان»، «بررسی پویایی و تنوع کاشیکاری در اصفهان»، «آفرینش دیوارنگاره های سفالی لعاب دار در تمدن ایلام و سرزمین های همجوار» و... برخی از موضوعات این همایش ها را تشکیل داده اند.

● پیشرفت هنرمندان

بعد از تماشای آثار نمایشگاه به فرزاد فرجی هنرمند سفالگر و عضو شورای سیاستگذاری دهمین دوسالانه سفال و سرامیک برمی خورم. او درباره این دوره از دوسالانه می گوید: بی تردید شاهد پیشرفت های بارز و آشکاری در دهمین دوره از دوسالانه سفال و سرامیک بوده ایم و همان طور که می بینیم، هنرمندان از سراسر کشور در بخش های مختلف حجم، نقاشی، میراث فرهنگی، چیدمان، سرامیک دیزاین و... به ارائه اثر پرداخته اند. درواقع، بارزترین مولفه این نمایشگاه را می توان پیشرفت هنرمندان در زمینه تکنیک قلمداد کرد؛ بویژه در زمینه لعاب که آثار متنوعی ارائه شده است.

● ارائه شیوه های نو

از او درباره تکنیک احیاء می پرسم و این که دلیل روی آوردن هنرمندان در این نمایشگاه به این تکنیک چه بوده است.

فرجی با اشاره به این که احیاء، تکنیک تازه ای در زمینه سفال و سرامیک نیست و از دیرباز تا امروز در این هنر وجود داشته است، ادامه می دهد: تصور می کنم طی سال های اخیر به واسطه تعدد برگزاری کارگاه های آموزشی، ارتقای اطلاعات هنرمندان درباره سفال و ارائه آثار لعابی، شیوه های تازه تری در این حیطه به وجود آمده است. ضمن این که هنرمندان به فراخور سلیقه و دیدگاهی که درباره اثر خود داشته اند، در برخی موارد از تکنیک احیاء که یک تکنیک همیشگی نیز بوده، استفاده کرده اند.

● سفال های کاربردی

این هنرمند که رویکرد فعلی اش نسبت به سفال، کار کردن روی نقش های هخامنشی است، تصریح می کند: سفال این قابلیت را دارد که موضوعات گوناگونی را در بر گیرد. به طوری که رویکردهای تاریخی تا مسائل اجتماعی در کارهای هنرمندان این دوره نیز بخوبی مشهود است. هنرمندان معاصر در حیطه سفالگری، امروز می کوشند صرف نظر از ترسیم دغدغه های خود در آثار هنری بنا به ضرورت جامعه نیز به ارائه اثر بپردازند و طوری در زمینه سفال کار کنند که جنبه کاربردی نیز داشته باشد.

او در ادامه با اشاره به این که با وجود این نباید هنر سفال را محدود به ساخت وسایل مورد نیاز زندگی دانست و آن را در دایره کاسه و بشقاب و کوزه محدود کرد، می افزاید: از این رهگذر نیز به واسطه برگزاری نمایشگاه ها، همایش ها و به طور کلی شناختی که درباره سفال ارائه شده، می بینیم که سفال از حالت کاربردی به سمت شهری شدن تغییر یافته و در حجم ها نمود یافته است، اگرچه هنوز در زمینه طراحی دچار ضعف هایی هستیم.

● نگاه عمومی مطلوب نسبت به سفال

این عضو شورای سیاستگذاری دهمین دوسالانه سفال و سرامیک در پاسخ به این سوال که در حال حاضر رویکرد عمومی جامعه نسبت به این هنر چگونه است، می گوید: به طور کلی، سفال به یمن وجود کارگاه های آموزشی، تبلیغات و اطلاع رسانی، برپایی نمایشگاه ها و... رشد مطلوبی داشته است و فکر می کنم تا امروز شناخت نسبتا خوبی از سوی جامعه به این هنر صورت گرفته است. بخصوص این که هنرمندان سفالگر از نظر فرمی در کارهایشان رشد زیادی کرده اند و همان طور که اشاره کردم، سفال امروز کاربرد بیشتری در جامعه پیدا کرده و به همان نسبت، درک عمومی مطلوبی هم نسبت به این هنر حاصل می شود.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 15 اسفند 1392 ساعت 17:48

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0