برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

غوغای تابلوی پولاک

غوغای تابلوی پولاک

خبر توقیف تابلوی جکسون پولاک «نقشی بر زمینه سرخ هندی» در گمرک فرودگاه امام خمینی به دلیل بدهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یکی از مهم ترین اخبار روزهای گذشته بود. این تابلو برای نمایش در یکی از موزه های ژاپن به این کشور فرستاده شد و بعد از ۶ ماه به ایران باز پس فرستاده شد که در گمرک فرودگاه توقیف شد. این اثر که «نقشی بر زمینه سرخ هندی» نام دارد و جکسون پولاک، نقاش آمریکایی آن را خلق کرده، گران ترین تابلوی گنجینه موزه هنرهای معاصر به شمار می رود. خوشبختانه با تفاهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و گمرک این اثر بعد از ۱۸ روز به موزه هنرهای معاصر بازگردانده شد. حال اهمیت این اثر چیست و چرا این قدر اثر پولاک گرانقیمت است؟

«نقشی بر زمینه سرخ هندی» یکی از آثار معروف نقاش معاصر آمریکایی، جکسون پولاک است که یکی از ماندگارترین آثار جنبش هنری اکپرسیونیسم انتزاعی است.

این اثر که در ابعاد نجومی ۵/۲۴۳ در ۱۸۳ سانتی متر در سال ۱۹۵۰ میلادی خلق شده است، به اعتقاد اکثر کارشناسان هنری، متوازن ترین و هماهنگ ترین کار پولاک در میان دیگر کارهای اوست که تجربه ای متفاوت از نظم در قالب بی نظمی متداول کارهایش است.

هم اکنون اثر نقشی بر زمینه سرخ هندی در مالکیت موزه هنرهای معاصر تهران قرار دارد. در سال ۲۰۰۳ میلادی، پیشنهادی برای خرید این اثر از طرف یک کلکسیونر آمریکایی به مبلغ ۱۰۵ میلیون دلار مطرح شد که در زمان خود بالاترین رقم پیشنهادی برای یک اثر هنری بود اما از طرف دکتر سمیع آذر، مدیریت وقت این مجموعه هنری، این پیشنهاد رد شد. سال گذشته این تابلو ۲۵۰ میلیون دلار قیمت گذاری شد.

● سبک تابلو

چنانکه در برخی دانشنامه های اینترنتی آمده است ، هیجان نمایی انتزاعی یا اکسپرسیونیسم انتزاعی شیوه ای است که در سال ۱۹۱۲ از اکسپرسیونیسم و با انتشار مجله سوار کار آبی ایجاد شد. پیشوایان این مکتب واسیلی کاندینسکی، پل کله و فرانتس مارک در مونیخ بودند.در واقع این سبک نتیجه برخورد طیف های مختلف هنرمندان مهاجر (به دلیل جنگ در اروپا) و بومی در نیویورک بود. این جنبش در واقع یک سبک آمریکایی است که موجب پیشتازی نیویورک از پاریس به عنوان مرکز هنر جهانی شد. این هنرمندان بیش از آنکه مصلحان انقلابی باشند، آرمانگرایانی بودند که بیش از جهان ملموس خویش، دغدغه مفاهیم کلی را داشتند. جکسون پولاک از پیشگامان جنبش هیجان نمایی انتزاعی است.

به جز پولاک، شاخص ترین آثار هنری در این سبک را می توان به افرادی چون هانری ماتیس، مارک توبی، آرشیل گورکی، ویلهم دکونیگ و مارک روتکو نسبت داد. ماتیس، پولاک و روتکو، سه نفر اول در این سبک بودند. ماتیس با نقاشی آتلیه سرخ به شهرت رسید، پولاک با استفاده از شیوه ای نو (که بعدها با عنوان نقاشی کنشی معروف شد) آثاری درهم پیچیده و باطراوت آفرید و روتکو که از هرگونه خط نگاری پرهیز کرد و نام گذاری عددی ساده را جایگزین القاب سنگین پیشین کرد.

این سبک آمیزه ای از هیجان اکسپرسیونیستی، نگاره های ساده بدوی (نقاشی شنی سرخپوستی و باغ های ذن) و تجربه ای از نظم در قالب بی نظمی است. هنرمندان این سبک بیش از آن که در سبک باهم شباهت داشته باشند، در نگرش و دیدگاه دارای وجه اشتراکند: همه می خواهند قیود و تکنیک های سنتی و دستوری را زیر پا بگذارند و ضوابط دیرینه زیبایی شناختی را لغو اعلام کنند، که نمونه بارز آن نقاشی های جکسون پولاک است.

● چگونگی خریداری تابلو

تابلوی پولاک چطور از ایران سردرآورد؟ بعد از تأسیس موزه هنر های معاصر تهران تصمیم گرفته شد که آثار هنری را برای مجموعه و گنجینه هنر های معاصر خریداری کنند، این اثر در آن زمان به قیمت بسیار نازلی خریداری شد و به ایران آمد.

وقتی قرار شد موزه هنر های معاصر تهران ایجاد شود، ریاست وقت موزه تصمیم گرفت موزه را به گونه ای در آورد که نه تنها جنبه ملی داشته باشد بلکه در عرصه بین المللی نیز جزو مجموعه های ارزشمند به شمار آید، به همین خاطر و به دلیل وضعیت مالی خوبی که ایران به دلیل فروش نفت به دست آورده بود، شروع به خریداری آثار نقاشان معاصر قرن های ۱۹ و ۲۰ میلادی از حراجی ها و مجموعه های خصوصی کرد. به این صورت بسیاری از آثار ارزشمند جهانی توسط موزه هنر های معاصر تهران، گردآوری شد که یکی از ارزشمند ترین آنها تابلوی جکسون پولاک است. خوشبختانه این آثار پس از انقلاب نیز در ایران ماند و در نمایشگاه های مختلفی به نمایش درآمد.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 15 اسفند 1392 ساعت 15:56

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0