برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

پیشنهاداتی برای شروع زندگی فعال و سلامت

پیشنهاداتی برای شروع زندگی فعال و سلامت

قبل از اینکه برای اولین بار به استخر بروید و یا اولین بازی خود را شروع کنید و یا اولین گام در زندگی فعال بردارید ،پیشنهادات زیر را مطالعه نموده و به خاطر بسپارید یقینا کمک موثری برای یک شروع موفق خواهند بود.
برای خود هدف های مشخص و معین تعیین کنید
اهدافی را که خود مشخص میکنید،باید برایتان قابل حصول و واقعی باشند.اگر اهداف کوتاه مدتی را تعیین کرده اید (مثلا هفتگی) باید قابل دستیابی باشند . اهداف بلند مدت نیز ( مثلا شش هفته یا بیشتر ) باید متضمن بهبود و پیشرفت در آمادگی جسمانی ، کاهش وزن و افزایش رکورد شامل تعداد تکرار های تمرین و افزایش وزن وزنه هایی که در تمرین از آنها استفاده میکنید ، باشند. برای کسب موفقیت بیشتر ، اهداف خود را یادداشت کنید و بطور مرتب به آنها رجوع کنید تا ببینند چقدر به این اهداف نزدیک شده و یا به آنها دسترسی پیدا کرده اید .
رکورد خود را ثبت کنید یا (کارهایتان را یادداشت کنید )
یک دفتر یادداشت برای ثبت آنچه که انجام میدهید تهیه نمایید . همچنین این دفتر ، جایی برای نوشتن اهدافتان است .نوشتن فعالیت های یک جلسه در روز هایی که بین آنها استراحت داشته و فعالیتی نکرده اید، مدرکی عینی و قابل لمس برای بررسی فرآیند پیشرفت کارتان است .
زمانی از شبانه روز را که برای اجرای برنامه تان مناسب است مشخص کنید . صبح ، بعداز ظهر یا عصر فرق زیادی با هم ندارد . بهترین موقع هنگامی است که برایتان مناسب باشد و این بستگی به خود شما دارد . میتوانید امتحان کنید و مناسب ترین زمان را بیابید . مهم این است وقتی زمان تمرین روزانه شما فرا رسید خود را برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده تان آماده کنید و کاملا در این وقت تعیین شده برای رسیدن به هدف های خود تلاش کنید .
زیاد سخت نگیرید
گاهی اوقات بعضی از فعالیت ها از بقیه مناسب تر و بیشتر قابل دسترس هستاند. شما میتوانید قدم بزنید ،به کوه پیمایی بروید ، بدوید و یا دوچرخه سواری کنید . گاهی شنا و یا کلاس ورزشی خارج از منزل راحت و در دسترس نیستید . این مشکلی نیست فقط کافی است به نوع فعالیت انتخابی خود علاقمند باشید .
مشارکت با دوستان
فعالیت های ورزشی میتوانند زمینه را برای تفریح و لذت بردن از اوقاتی که با گروه و دوستان میگذرانید ، فراهم نمایید. اگر به این گروه های اجتماعی علاقمندید میتوانید ، عضو یک باشگاه شوید یا در یک کلاس هنری ثبت نام کنید و یا در سایر فعالیت های اجتماعی و گروهی مثل انجمن های خیریه یا هلال احمر شرکت نمایید . اما اگر به مشارکت در سطح ساده تری علاقمندید میتوانید با افراد فامیل همسایه یا دوستان معاشرت کنید.
عجله نکنید
برای اجرای فعالیت مورد علاقه تان وقت کافی و مناسبی را اختصاص دهید . قرار ملاقات های پشت سر هم و کارهای مختلف میتواند روی جلسه تمیرن و فعایلت شما تاثیر منفی یگذارند و شما نتوانید از این جلسه بهره لازم را ببرید و دائم تحت فشار روانی باشید. جسم شما در اینجا و فکرتان مشغول به کارهای بعدی شما خواهد بود . به یاد داشته باشید که فعالیت بدنی برای انبساط خاطر و تفریح شما است.
وقتی در کارها استمرار داشته باشید
یک برنامه ی منظم ورزشی را طراحی کردید ، قدم مهم بعدی اجرای مستمر آن برنامه است در اینجا مواردی برای کمک به این امر ارائه شده است. طبیعی است که در طول برنامه ی ورزشی خود گاهی یک جلسه تمرین را از دست
بدهید.گاهی بیش آمدن کارهای مختلف و یا کارهای برخی از دوستان باعث بروز چنین مسئله ای میشوند.اگر خسته هستید گاهی بهتر است تمرین آن روز را تعطیل کنید.
فعالیت را به صورت یک رابطه خانوادگی بسازید
تشویق و حمایت خانواده بسیار مهم است . پذیرش ایشان از تمایل شما برای بیشتر فعال شدن بسیار مهم است . بنابراین ، این تشویق میتواند به شما و خانواده تان در فعالیت بدنی و ورزش دست جمعی کمک کند و هر کدام از شما میتواند در صورت نیاز بقیه را به ورزش و فعالیت تشویق نماید بطوری که هیچکدام از شما احساس تنهایی نخواهید کرد.
از کسالت و خستگی بپرهیزید و دچار یکنواختی نشوید
منظم بودن در اجرای هر روزه برنامه ورزشی خوب است اما گاهی لازم است تغییر و تحولاتی به برنامه بدهید. کسالت مسئله ای است که از درون فرد نشاط را میگیرد . برای هر برنامه ای که برای خود تنظیم میکنید تعصب نشان ندهید . گاهی لازم است در برنامه تغییراتی بدهید تا فعالیتتان همیشه باعث شادی و نشاط شما شود .
پاداش هایی برای خود قرار دهید
برای بعضی از افراد،قرار دادن یک پاداش برای اجرای جدی و متداوم برنامه تمرینی موثر است . به یاد بیاورید چطور وقتی به کودکی برای انجام کاری جایزه میدهیم ،تشویق میشود؟ همین مطلب تا حدودی برای بزرگتر ها هم صادق است . وقتی که اهدافی برای خود تعیین میکنید ، تمام سعی و تلاش خود را برای دستیابی به هدف مشخص شده و پاداش مقرر میکنید .
وزن خود را کم کنید و مائوس نشوید
وقتی که سعی میکنید مقداری از وزن خود را کم کنید ، ناامید نشوید و احساس نکنید که این تنها شمایید که نیازمند به کم شدن وزنتان هستید . به یاد داشته باشید که ورزش و فعالیت بدنی میتواند موجب افزایش انقباض پذیری عضلات شود . بنابراین ضمن افزایش حجم عضلات خود باعث کاهش چربی بدنتان میشوید .ممکن است وزن شما به نحو محسوسی کم نشود ولی اندامتان بهتر میشود . خود را در آیینه ببنید و سایزتان را با لباس هایتان مقایسه کنید . آیینه و لباس ها هرگز دروغ نمیگویند .حتم دارم که از لحاظ تناسب اندام بهتر به نظر میرسید.
به خود فشار نیاورید
اگر زیاد از حد توقع داشته باشید و اگر عجله کنید و یک مرتبه تمرین شدید را شروع کنید ممکن است بیمار شوید، پیشرفت نیازمند زمان است و در یک شب به دست نمی آیذ .
آخرین توصیه- خوشحال و شاد باشید.
تمامی صحبتهایی که تا به حال داشتیم به خاطر این بود که بتوانیم طراوت و شادابی خود را در عرصه زندگی حفظ کنیم و اجازه ندهیم مسائل اطراف تأثیری در اجرای وظایف و عملکردهای ما داشته باشند.
فعالیتی که برای ما نامناسب و ناخوشایند است ممکن است برای فرد دیگری بسیار ارضاءکننده و شادی بخش باشد. اگر یک دونده نیستید لزومی ندارد که دویدن را انتخاب کنید. انتخاب با شماست و تمامی نعمت¬های الهی در اختیارتان، استفاده کنید، لذا ببرید و شکرگذار باشید.
گام پنجم- نکات ایمنی را هنگام بازی و فعالیت رعایت نمائید.
بهترین توصیه که در رابطه با صدمات می¬توانیم داشته باشیم این است که : سعی کنید دچار صدمه نشوید. در فصل¬های ۵ و ۶ مطالبی درباره نحوه جلوگیری از وقوع صدمه و ایمنی مرتبط با تمرینات ارائه شده آمده است. هر تمرینی ویژگی¬های خود را دارد و توجهات مخصوص به خود را می¬طلبد. توجه به توصیه¬های ارائه شده در شادی بخش بودن فعالیت شما و نیز دوری از بروزصدمه و آسیب¬دیدگی بسیار مفید است. این موارد به طور کلی برای جلوگیری از تمامی صدمات ارائه شده و نیز برطرف کردن آنها وقتی که آسیب¬دیدگی پیش بیاید، توضیح داده شده-اند.
در اجرای تمرین زیاده¬روی نکنید
فعالیتی که انجام می¬دهید باید بتواند نیروی شما را افزایش دهد، نه اینکه آن را کاهش دهد. همچنین باید بتواند احساس بهتری را در شما ایجاد نماید. اگر بعد از هر جلسه تمرین احساس خستگی طولانی مدت کنید یا در خوابیدن دچار مشکل شوید به این معنی است که خود را خیلی خسته کرده¬اید. سایر علائم زیاده¬روی در اجرای تمرین شامل افزایش ۵ الی ۱۵ ضربه به ضربان طبیعی در شرایط استراحت، کاهش غیر قابل توجیه در وزن و افزایش ناراحتی و خشکی در گل و سرما خوردگی است. به این منظور لازم است میزان تمرینی را که برایتان مناسب است ، بیابید.
تمرینات ورزشی در خانه
برای بسیاری از افراد این کار اولین انتخاب است. انتخابی راحت و مناسب که شرایط آن نیز ایده آل است. بدون اینکه برف، باران و تاریکی هوا مزاحم کار باشد. برای خانم¬های خانه که مسئولیت امور خانه¬داری و بچه¬داری را به عهده دارند و با داشتن مسئولیت فرزندان خردسال مشکل می¬توانند برای حضور در کلاس¬های خارج از منزل برنامه¬ریزی کنند و همچنین برای رهائی از ترافکی شهر و مسائل دیگر، ورزش در منزل بسیار ایده آل است.
یافتن حدود ۴۰ دقیقه وقت در بین کارهای روزمره و اختصاص آن برای حفظ سلامتی و شادابی کار بسیار ساده¬ای است، یک برنامه تمرینی که شامل تمرینات کششی، قدرتی و جهشی و نهایتاً سلامت جسمانی باشد و پیشنهاداتی برای منابع و لوازمی که جهت طراحی یک برنامه ورزشی مناسب برای داخل منزل شما باشد در صفحات آتی آمده است.
استفاده از یک کلاس یا امکانات ورزشی
با استفاده از کلاس ورزشی می¬توانید از راهنمائی¬های یک فرد کارآزموده و آگاه ورزشی در طراحی و اجرای تمریناتتان بهره¬مند شوید ضمن این که این امر نشان¬دهنده دقت شما در اجرای صحیح حرکات خواهد بود.
بازی¬های ورزشی و یا عضویت در تیم¬های ورزشی
اشکالی ندارد که یک خانم خانه¬دار عضو تیم هندبال یا والیبال نزدیک ترین سالن ورزشی به منزلش باشد. توصیه¬هایی که در زیر ارائه می¬شود برای افرادی مفید است که مایلند در یک فعالیت یا رقابت ورزشی شرکت نمایند. همچنین راهنمائی¬هایی در خصوص پیشگیری از صدمات و ایمنی در زمین بازی ارائه شده که می¬تواند بسیار مفید باشد.
ورزش و تمرین درخانه
برنامه¬های ورزشی که درخانه انجام می¬شوند باید شامل تمرینات استقامتی، انعطاف¬پذیری و قدرتی باشند که درباره هر سه موارد در فضل ۴ بحث شده است. اگر در تمرینات خود از برنامه-های آموزشی ورزشی تلویزیون استفاده می¬کنید مطمئن شوید که شامل تمریناتی برای هر سه جنبه فوق باشد. اما اگر برنامه ورزشی را خود طراحی می¬کنید دقت نمائید که از هر سه مورد فوق تمریناتی را در برنامه خود بگنجانید.
شرح کلی ۴۰ دقیقه¬ای برای راهنمائی بیشتر
در ابتدا بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:
زمانی را که با سایر برنامه¬هایتان تناسب داشته باشد، مخصوصاً ورزش، در نظر بگیرید و سعی کنید که حتماً به آن پایبند بمانید.
به برنامه¬ای که ریختید خوشبین باشید و هرگز منتظر فواید فوری نباشید.
می¬توانید به همراه یک دوست یا همسایه ورزش کنید، گاهی یک آینه قدی هم بسیار مؤثر است.
گاه گاهی برای تنوع بیشتر، برنامه ورزشی روزانه را تغییر دهید.
یک یادآوری کوچک در اجرای تمرینات
وقتی در حال اجرای تمرینات انعطاف¬پذیری و کششی هستید به آرامی و نرمی کار کنید و از حرکاتی که موجب بروز صدمه و ناراحتی در بدنتان شوند اجتناب کنید. در صورتی که روش اجرای یک حرکات بخصوص را نمی¬دانید از یک فرد آگاه سوال کنید و در صورتی که در مورد عضله یا مفصل خاصی تحت نظر یک ارتوپد هستید تنها حرکاتی را که او توصیه کرده است را انجام دهید

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 5 اسفند 1392 ساعت 18:56

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0