برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

مسوولانه سفر کنيم

مسوولانه سفر کنيم

همه ما از سفر کردن و استفاده از طبيعت و مناظر زيباي آن لذت مي‌بريم، اما گذشته از لذت سفر و بهره‌بردن از زيبايي‌هاي طبيعي و تاريخي بايد به دنبال اين نيز باشيم که با سفري مسوولانه تاثيري مثبت بر مردم محلي و محيط زيست بگذاريم.

سفر مسوولانه مجموعه‌اي از راهکارهاست که با توجه به آن‌ها هم خودمان از سفرمان بيشترين بهره را مي‌بريم و تجربه‌اي ارزشمند به دست مي‌آوريم و هم به مقصد سفر و مردم محلي آن بيشترين بهره را مي‌رسانيم.

پس هر تعطيلاتي ممکن است براي ما و مقصد سفر ما آثاري مثبت و منفي در پي داشته باشد. سفر مسوولانه بهره‌ها و آثار مثبت توريسم را به حداکثر و آثار منفي آن را به حداقل مي‌رساند.

جامعه محلي يکي از گروه‌هاي ذي‌نفع در صنعت گردشگري است و وقتي گردشگر ساختاري مسوولانه را در جوامع محلي حاکم کند بازخوردهاي مثبتي را از ورود وي مي‌توان مشاهده کرد.

زماني که گردشگر و جامعه ميزبان رفتار مسوولانه نداشته باشند دچار چالش مي‌شوند و علاوه بر برآورده نشدن انتظار گردشگر، جامعه ميزبان نيز از حضور گردشگر احساس خطر مي‌کند. در اين زمان بايد به شکلي سازمان‌يافته ساز و کار حضور گردشگر در جوامع محلي و ميزبان را فراهم کرد تا تبعات منفي به دنبال نداشته باشد.

هميشه رضايت‌خاطر از سوي گردشگر و جامعه محلي به طور کامل وجود ندارد و با توجه به حساس بودن محيط از نظر طبيعي و اکوسيستم بودن منطقه گاهي پاکيزه نگه‌داشتن محيط از آلاينده‌ها و زباله‌ها از سوي گردشگران مورد توجه قرار نمي‌گيرد و سبب ايجاد نارضايتي جوامع محلي مي‌شود.

همچنين اقامت مسافران در بوستان‌ها و خوابيدن آن‌ها در چادر سبب به هم ريختن منظر شهري، ايجاد برخي تبعات اجتماعي و مشکل در فضاي باز از نظر زيست‌محيطي و به دنبال آن ايجاد نارضايتي در جوامع محلي مي‌شود.

چادرخوابي مسافران که اين روزها در همه‌جاي کشور از مراکز شهري گرفته تا مناطق روستايي، جنگل‌ها، پارک‌ها، حاشيه رودخانه‌ها و ساحل دريا قابل رويت است، ضمن آن‌ که ما را از رسيدن به اهداف توسعه توريسم و جذب مسافر که سبب رونق زيرساخت‌هاي گردشگري مي‌شود بازمي‌دارد، مشکلاتي نيز براي استان‌ها ايجاد مي‌کند.

آنچه در جامعه با نام اکوتوريسم شناخته و تعريف مي‌شود بايد با فرهنگ‌سازي و هدايت گردشگر در جوامع متناسب باشد و جامعه ميزبان نيز بايد در برطرف کردن خواسته‌هاي گردشگر کوشش کند تا هر دو طرف از وضعيت ايجاد شده راضي باشند.

نوروز نزديک است پس بياييد مسوولانه سفر کنيم.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 14 اسفند 1392 ساعت 17:28

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0