برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

اسرار پنهان جنگجويان تراکوتا

اسرار پنهان جنگجويان تراکوتا

حفاري‌هاي يک کشاورز چيني براي حفر چاه در مزرعه‌اي کوهستاني در استان شانکسي، بزرگترين اکتشاف باستان‌شناسي قرن را در سال 1974 رقم زد. اين اکتشاف شناسايي مقبره «کين شي هوان دي»‌ امپراتور چين باستان در سال 210 پيش از ميلاد و مجموعه عظيمي از سربازان و ساز و برگ‌هاي نظامي سفالي بود که در اطراف مقبره مدفون شده بودند. از آن زمان به بعد، باستان‌شناسان دوره‌اي 40 ساله را براي بررسي ارتشي صرف کردند که منطقه‌اي به وسعت 57 کيلومتر مربع را اشغال کرده بودند.

نتيجه کاوش‌هاي باستان‌شناسان تا به امروز و در وسعتي 40 کيلومتري، کشف 2 هزار مجسمه از 6 هزار مجسمه دفن شده در اين منطقه بوده است. مجسمه‌هايي که علاوه بر سربازان شامل اسب‌ها، ارابه‌ها و سلاح‌هاي مي‌شد که به منظور محافظت از امپراتور، پس از مرگ وي فراهم شده بودند. به گفته محققان تمام اين آثار همراه با مرگ نخستين امپراتور چين دفن شده و هيچگاه قرار نبود ديده شوند. اما امروز،‌ اين مجموهه عظيم که هشتمين عجايب باستاني جهان را تشکيل مي‌دهد، سالانه پذيراي 2 ميليون گردشگر شده است.

اما اين ارتش سفالي، در پس خود حقايق و اسراري را پنهان کرده است که دانستن آن‌ها خالي از لطف نيست در اين گزارش سعي شده تا پنج مورد از اين واقعيت‌ها مورد بررسي قرار گيرد.

قدرت نگهداري:

باستان‌شناسان تاکنون موفق به کشف 4 هزار سلاح برنزي از مقبره جنگجويان تراکوتا شده‌اند. اين سلاح‌ها که شامل تبرهاي جنگي، سرنيزه، کمان و از جلمه آن‌ها هستند به شکلي کاملا ماهرانه با پوششي از کرم (Chromium) محافظت شده بودند. اين روش در حالي در حدود 2هزار و 200 سال قبل در چين مورد استفاده قرار مي‌گرفت که به زعم خود پيشگامان اختراع و به کارگيري از خواص محافظتي کرم در سال‌هاي 1937 و دهه 50 بوده‌اند.

تفکري عميق:

وقتي امپراتور «کين شي هوانگ»‌ 13 ساله بود، کار بر روي معماري و ساخت مقبره متعلق به او آغاز شد. براساس مستندات به دست آمده از اين دوره، بيش از 700هزار نفر در مدت 36 سال کار، در ساخت اين مقبره دست داشتند. اگرچه اين مقبره يکي از بزرگترين اقدامات امپراتور محسوب شد اما وي علاوه بر آن به دليل ويژگي‌هاي سياسي و فرهنگي خود نيز شناخته شده بود. فراهم نمودن يک خط نوشتاري استاندارد،‌ مرتبط کردن ايالت‌هاي مختلف با جاده‌ها و آب‌راه‌ها، متحد کردن ايالت‌ها درحال جنگ با يکديگر، توسعه صنعت استخراج و ذوب فلزات،‌ به کارگيري روشي استانداراد در سنجش وزن و اندازه،‌ ساخت نخستين نمونه ديوار بزرگ چين و مرتبط کردن بخش‌هاي اصلي ديوار چين به يکديگر،‌ از جمله اقداماتي بود که او در زمان امپراتوري خود براي به ثمر رساندن آن‌ها همت گماشت.

پادشاهي بيدادگر:

اگرچه اين امپراتور به قلمرو امپراتوري خود و ديگر فرمانروايان اين سرزمين وسعت بخشيد اما به واسطه بي‌رحمي‌ها و بيدادگري‌هايش چهر‌ه‌اي منفور از خود در تاريخ برجاي گذاشت. باستان‌شناسان در کاوش‌هاي خود در مقبره جنگجويان به صدها اسکلت برخورد کردند که به اعتقاد آن‌ها متعلق به صنعگران و کاگراني بوده که در ساخت اين مجموعه دست داشتند. باستان‌شناسان معتقدند اين کارگران براي حفاظت از قداست اين منطقه و گنجينه‌هاي آن قرباني شده بودند. «سيما کيان»،‌باستان‌شناس معروف چيني در يکي از نوشته‌هاي خود آورده است: پس از ساخت مقبره و قرار دادن گنجينه‌ها در آن، دروازه‌هاي مياني و بيروني اين بنا بسته و تمام صنعتگران و کارگران درون آن محبوس شدند به گونه‌اي که هيچگاه نتوانند از آن خارج شوند. بعدها رشد درختان و گياهان در اطراف مقبره آن را شبيه به يک تپه کاملا طبيعي کرد.

پزشک نابلد:

آمده است که امپراتور «کين»‌ ترس زياديي از مرگ داشته و از اينرو در تمام عمر خود در پي يافتن دارو و يا معجوني بوده که امکان عمري ابدي را به او بدهد. از اين سو،‌8 هزار نفر از جمله گياه‌شناسان دربار را براي يافتن اين اکثير اسرار آميز به نقاط مختلف چين اعزام کرد. در اين زمان،‌ امپراتور به قرص‌هاي جيوه‌اي روي آورد که استفاده از آن مرگ وي را در سن 50 سالگي رقم زد.

نقشه اسرارآميز:

باستان‌شناسان معتقدند، آنچه که امروز در مجموعه مقبره امپراتور کين و جنگجويان تراکوتاي آن وجود دارد، نقشه‌اي اسرار آميز از قلمرو پادشاهي وي بوده است. نقشه‌اي که به دست صنعتگران در کف اين منطقه حکاکي شده است. نسخه‌هايي بدل از کاخ‌ها، پاويون‌ها و همچنين ارتشي که تمام مقبره را پوشانده‌اند. جواهرات نشان دهنده آسمان بوده و رودخانه‌هايي از جيوه نيز معرف مناطق پرآب اين پادشاهي بوده است.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 14 اسفند 1392 ساعت 17:24

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0