برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

کودکان و ايمني در سفر

کودکان و ايمني در سفر

ايمني و سلامت در سفر براي بزرگ‌ترها با مفاهيمي همچون بهداشت غذايي، رانندگي صحيح، امنيت محل اقامت و... تعريف مي‌شود، اما براي کودکان مفاهيم ديگري دارد. اين به آن دليل است که کودکان اصولا تحت پوشش بزرگ‌ترها سفر مي‌کنند و تمام نکات ايمني که بزرگ‌ترها رعايت کنند، بچه‌ها را نيز در بر مي‌گيرد.

علاوه بر اين نکات، کودکان نيازمند مراقبت‌هاي ديگري نيز هستند که شامل مراقبت در نوع انتخاب تنقلات، در انجام بازي‌ها و شيطنت‌هاي کودکانه، در ايجاد حس آرامش و رضايت از سفر، در خودباوري براي انجام کارهاي شخصي و کارهايي که از سوي بزرگ‌ترها به آن‌ها ارجاع مي‌شود و ... است.

هر کدام از اين موارد اگر رعايت نشود ممکن است نتيجه سفر و يا گردش را براي کودک و خانواده، نامناسب نشان دهد. کودکان در سفر و گردش بيش از هرچيز طالب آزادي در رفتار و کردار خود هستند و اگر اين آزادي از آن‌ها گرفته شود مي‌توانند حتي تمام طول سفر را در افسردگي و يا با نق‌زدن‌هاي پياپي بگذرانند که نتيجه آن، هم براي کودک و هم براي خانواده مطلوب نخواهد بود.

رعايت اين آزادي تا آن‌جا که خطري براي کودک در پي نداشته باشد نه‌تنها مشکل‌ساز نيست بلکه سبب تخليه انرژي ذخيره‌شده کودک مي‌شود و امکان استراحتي طولاني‌تر را براي او فراهم مي‌کند.

از سوي ديگر، اين آزادي به او کمک مي‌کند تا دست به ابتکارات جالبي بزند و قدرت خلاقيت خود را با امکانات موجود در سفر و يا طبيعتي که در آن به گردش پرداخته است، افزايش دهد.

حضور در طبيعت براي کودک با بازي‌هاي خاصي همراه است که انجام آن‌ها در خانه ممکن نيست. حضور در ساحلي ماسه‌اي و ساختن مجسمه‌اي شني، حضور در جنگل و بازي در لابه‌لاي درختان، دنبال کردن مسير عبور ماهي‌ها در حاشيه رودخانه و.... امکاناتي است که کودک براي استفاده از آن‌ها نياز به آزاد بودن و نبود محدوديت‌هاي دست و پاگيري دارد که پدران و مادران امروزي براي کودکان خود در نظر مي‌گيرند و البته بسياري از اين موارد منافاتي با ايمني و يا سلامت کودکان ندارد.

جدا از اين موضوع، موارد ديگري نيز در سفر وجود دارد که ايمني کودکان وابسته به آن‌هاست. کودکان به طور معمول علاقه ويژه‌اي به خوردن تنقلات مختلف در سفر دارند و البته براي بزرگ‌ترها نيز تهيه تنقلات، راه مناسبي براي آرام کردن کودکان و کنترل برخي شيطنت‌هاي آن‌ها در مسير سفر است.

اين در حالي است که استفاده از تنقلات ناسالم و ناآشنا در طول سفر وقتي با تغييرات آب و هوايي همراه مي‌شود ممکن است عوارض دو چنداني نسبت به مواقع عادي داشته باشد و سفر را به سادگي دستخوش اتفاقات ناگوار کند.

از اين رو پيش‌بيني نيازهاي کودکان در سفر، بخش مهمي از برنامه‌ريزي براي سفر است که هم امنيت کودک را تامين مي‌کند و هم فرصت مناسبي براي لذت بردن از طبيعت براي کودک و خانواده فراهم مي‌کند.

کنترل کودکان در مکان‌هاي غريب که شناخت درستي نسبت به خطرات آن‌ها وجود ندارد نيز بخشي از رعايت ايمني در سفر براي کودکان است. در بسياري از محله‌هاي قديمي، راه‌ها و راهروهاي باريکي در گذرهاي محلي و کوچه پس کوچه‌هاي منتهي به بازارها وجود دارد که غفلت از کودکان در عبور از اين مسيرها و سرگرم شدن هنگام خريد و... ممکن است با خطر گم شدن کودکان همراه باشد.

رعايت نکات ايمني در محل اقامت نيز از ديگر ويژگي‌هاي سفر به همراه کودکان است. بر اين اساس در هنگام تفويض برخي مسووليت‌ها به کودکان و ايجاد حس خودباوري، همکاري و همياري در آن‌ها بايد اين نکته را در نظر داشت که کودک نا‌آشنا به محيط، قدرت تجزيه و تحليل مناسبي از آنچه ديده است را ندارد تا بتوان او را براي انجام کاري و يا خريد و... به بيرون از هتل يا محل اقامت فرستاد.

از سوي ديگر، در بسياري از مکان‌هاي گردشگري و به خصوص در شهرهاي بزرگ، به همان اندازه که فضا مطلوب و مناسب به نظر مي‌رسد، سودجويان بسياري نيز وجود دارند که در لحظه‌هاي غفلت حوادث عجيب و غريبي مي‌آفرينند. اين امر در مکان‌هاي زيارتگاهي نيز به خوبي ديده مي شود. پس حتي در اين مکان‌ها نيز به غريبه‌ها اعتمادي نيست.

منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 12 اسفند 1392 ساعت 23:11

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0