برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

تاسیسات مکانیکی ساختمان

تاسیسات مکانیکی ساختمان

استفاده بهینه از کولربرای تامین هوای سالم

سیستم های هواساز، کولرهای آبی و دیگر لوازم مشابه به علت قرار داشتن در فضای باز و مکانیسم عمل ویژه خود به طور مداوم در معرض گرد و خاک، ذرات معلق و همچنین عوامل باکتریایی، ویروسی، قارچی و سایر میکروارگانیسم های مضر برای انسان قرار دارند. تحقیقات انجام شده و حتی تجارب اکثریت استفاده کنندگان نشان می دهد که ساکنین ساختمان های دارای سیستم های هواساز و کولر های آبی از سردردها، گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه، سرفه حتی گاهی تهوع و استفراغ، اختلال در تمرکز حواس و بیماری های عفونی مزمن تنفسی رنج می برند که علت آن آلودگی این سیستم ها با عوامل مختلف و میکروارگانیسم های بیماری زا هستند.

عدم تابش کامل آفتاب به داخل کولرها و وجود رطوبت، پوشال، گرد و غبار و سایر فاکتورها، محیط داخلی کولرها را محل مناسبی برای رشد و تکثیر عوامل بیماری زا می کنند. کولرهای آبی به عنوان یکی از محل های تجمع باکتری ها، قارچ ها و... به شمار می روند و این عوامل با جریان هوا به راحتی خود را به فضای داخلی منزل می رسانند.این مشکلات مخصوصاً در ابتدای شروع استفاده از کولر است که در حقیقت همان ابتدای شروع فصل گرما است.

اشخاص و صاحبان منازل و اماکن کولرهای خود را پس از گذراندن یک دوره تقریباً شش تا هفت ماهه، دوباره آماده سازی و راه اندازی می کنند، چون در طول ایامی که دستگاه کار نمی کرده گرد و غبار و خاک به تدریج در پوشال ها و کف کولر جمع شده، همچنین رطوبت ناشی از بارندگی ها باعث ایجاد محیط مساعد و انباشته شدن آلوده کننده های زیادی شده که به رغم شست وشوی پوشال ها و داخل بدنه باز هم بخشی از آلودگی ها باقی مانده و آلودگی محسوسی در هوای ورودی به منازل و اماکن وجود خواهد داشت.برای حفظ سلامتی ساکنین منازل و اماکن و مهیا کردن هوای سالم و پرهیز از هرگونه آلودگی های ناشی از آلودگی پوشال ها و بدنه داخلی کولر هم امری ضروری است و هم خیلی ساده و آسان.

برای این منظور باید اقداماتی به شرح زیر صورت گیرد:
بهتر است اول پوشا ل ها تعویض و یا حداقل خوب شسته شوند، سطوح داخلی و کف کولر نیز باید با آب تمیز شسته شود.

به آب مخزن کولر از محلول ضدعفونی کننده سانوسیل که برای انسان بی ضرر بوده، خطرات سرطان زایی ندارد و برای محیط زیست هم مشکلی ندارد به میزان لازم افزوده شود.

مدت ۱۵ دقیقه فقط پمپ کولر را جهت گردش کامل آب محتوی مواد ضدعفونی کننده در روی پوشال ها روشن می کنید تا پوشال ها خوب ضدعفونی گردند.

حال اگر می خواهید از کولر استفاده کنید کولر آماده است. با این عمل ساده بخش عظیمی از آلودگی های کولر برطرف شده و به داخل منازل و اماکن هوای تمیز و سالمی وارد خواهد شد.
برای اطمینان بیشتر در هر ماه یک بار از محلول ضدعفونی کننده مطمئن با مشخصات فوق به آب کولر اضافه نمایید.

به هر حال بدانید که :

هوای شهر علاوه بر آنکه حاوی انواع گردوخاک، ذرات معلق و دودهای مختلف است ضمناً حاوی انواع باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و... نیز است.

کولرهای آبی و سیستم های هواساز، هوای آلوده به مواد فوق را از محیط با فشار به طرف داخل خود می کشند.

داخل کولرها به جهت عدم تابش نور آفتاب و وجود رطوبت، پوشال و گردوخاک محیط کاملاً مساعدی برای رشد میکروب ها و قارچ ها هستند.

آلودگی های موجود در داخل کولر با جریان هوا می تواند در داخل فضای اماکن و منازل شما پراکنده شود؟!

بخشی از سردردها، گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه، سرفه و... که هنگام استفاده از هوای کولر عارض می گردند، ناشی از آلودگی های هوای حاصله از کولر است.

همه این آلودگی ها و مشکلات را با استفاده از محلول ضدعفونی کننده سانوسیل d۹ به راحتی می توان از بین برد.

چند نکته کلیدی در مورد نصب دستگاههای تهویه مطبوع کانالی

1. در انتخاب دستگاه و ظرفیت آن به متراژ ، کاربری ، اقلیم و موقعیت ساختمان توجه شود.

2. طراحی کانال ها بر اساس استاندارهای دستگاههای ایر کاندیشن کانالی انجام شود و ترجیحا دریچه های رفت در دورترین نقطه نسبت به دریچه برگشت در نظر گرفته شود.

3. از نصب هواساز در سقف سرویس جداً خودداری شود.

4. کلیه پیش بینی های لازم جهت مکان نصب دستگاه ، لوله های آب داغ ، لوله مسی ، لوله درین و برق دستگاه و سایر تجهیزات در نظر گرفته شود.

5. جهت داشتن حداکثر راندمان دستگاه و کم کردن مصرف برق ، روی کانال و لوله ها از عایق با کیفیت بالا استفاده شود.

6. برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع ، به ازای هر 6 متر لوله ، از یک تله روغن (oil trap) استفاده گردد.

7. قبل از راه اندازی و نصب ، لوله های مسی تست گردیده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل گردد.

8. سایز لوله مسی و آب داغ حتما طبق جداول فنی انتخاب شود.

9. مهمترین قسمت این دستگاه ترموستات آن است که وظیفه کنترل و فرمان دادن به دستگاه را دارد. در انتخاب محل نصب آن حداکثر دقت را داشته باشید تا دمای عوامل طبیعی و غیر طبیعی مانند نور خورشید ، لوله ها و دودکش های پشت دیوار ، باد مستقیم دریچه رفت و سایر عوامل روی آن تاثیر نگذارد.

10. در شروع فصل زمستان کویل آب داغ هواگیری شود.

کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. برخلاف کولرهای آبی ، رطوبت را افزایش نمی دهد. ازاین جهت برای محیط های شرجی بسیار مناسب است. کولرهای گازی معمولا در دو مدل ساخته می شوند:
کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای
کولرهای دو تکه (اسپلیت)
کولرهای یک تکه دیواری ، یا پشت پنجره‌ای ، خیلی متداول و مورد توجه می‌باشند و به آسانی در داخل قاب پنجره نصب می‌شود.

ساختمان کولرهای گازی

کولر گازی نیز همانند بسیاری از لوازم خانگی خصوصا یخچال فریزر از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

قسمت الکتریکی :
قسمت الکتریکی خود شامل قسمت‌هایی چون دوشاخه و سیم‌های رابط ، کمپرسور ، خازن ، رله بار زیاد (اورلود) رله راه انداز ترموستات ، کلید چند وضعیتی (کلید فن) ، کلید اصلی کولر و کنترل از راه دور (در کولرهای دو تکه) می باشد.
درکولرهای گازی از یک خازن و در بعضی از کولرها از دو خازن به منظور ایجاد گشتاور راه اندازی کمپرسور استفاده می شود. شکل متداول بکارگیری خازن ، به این صورت است که یک خازن برای راه اندازی موتورفن (پروانه) و یک خازن برای راه اندازی کمپرسور مورد استفاده قرار می‌گیرد ظرفیت این خازنها در کولرهای مختلف متفاوت است.
قسمت مکانیکی :
اجزای مکانیکی کولر گازی با اندکی تفاوت ، درست مثل قطعات مکانیکی یخچال می‌باشد از آن جمله می‌توان به قطعاتی مانند کمپرسور کندانسور (رادیاتور) ، اواپراتور ، ---------- (درایر) ، پروانه اواپراتور ، لوله مویین (کاپیلاری) ، سینی زیر کولر ، خروجی هوا و ---------- خروجی هوا اشاره کرد.
در کمپرسور کولرهای گازی دو مکانیسم بکار گرفته شده است. نوعی از این کمپرسورها از پیستون و میل لنگ طراحی نموده‌اند. اما نوع دیگری از کمپرسورها فاقد میل لنگ و پیستون بوده و روتور در حال چرخش (به واسطه فرم خاص) گاز را از مسیر ورودی مکیده و آن را وارد لوله رفت می‌سازد این نوع کمپرسورها را کمپرسورهای دورانی می‌نامند. در کولرهای گازی از دو پروانه استفاده می‌شود که عموما بر روی یک محور اصلی سوار شده‌اند. یکی از پروانه‌ها هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن کندانسور ، گرما به محیط خارجی منزل یا محل کار می‌راند، پروانه دوم که به قسمت جلوی موتور فن متصل است هوا را از مجرای ورودی مکیده و با وزش آن به اواپراتور ، سرما را به محیط وارد می‌سازد.
در کولرهای دو تکه ، کمپرسور و کندانسور در واحدی به نام یونیت خارجی تعبیه شده‌اند. این واحد در خارج از ساختمان نصب می‌شود. واحد تبخیر یا اواپراتور و شیر انبساط نیز در یک واحد بنام یونیت داخلی تعبیه شده‌اند. کولرهای دو تکه عموما دارای دستگاه کنترل از راه دور می‌باشند. هوا در جهت ورود به محیط منزل یا محل کار از دریچه مخصوصی که به خروجی هوا معروف است می گذرد. به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار و موارد مشابه به داخل محیط منزل یا محل کار ، پشت خروجی هوا ، ---------- سیمی یا اسفنجی تعبیه می شود.
گاهی ممکن است بر اثر عدم تنظیم ترموستات و یا ازدیاد گاز شارژ شده اواپراتور و یا قسمتی از لوله برگشتی برفک یا یخها ذوب شوند و در نتیجه آب از جدارهای کولر سر ریز کند. برای پیشگیری از این مشکل ترتیبی اتخاذ شده است که در صورت بروز حالت فوق ، آب به خارج از کولر هدایت شود. این وظیفه بر عهده سینی زیر کولر است. در گوشه‌ای از سینی ، لوله مخصوصی تعبیه شده که این آبها از آن خارج می‌شود. برای جلوگیری از ریزش آب ، عموما به لوله مذکور شیلنگی متصل می‌شود و با قرار دادن آن بر روی سطح زمین از پراکنده شدن ذرات آب در محیط جلوگیری می‌شود.

نحو ه سرما سازی در کولر گازی

چگونگی ایجاد سرما در بسیاری از وسایل سرما ساز مانند کولر ، یخچال ، آب سرد کن و ... مشابه است ، در کولر گازی ، همانند یخچال ، از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود. برای رسیدن به هدف مورد نظر (خنک نمودن محیط) استفاده می‌کنند. تنها تفاوت را می‌توان در خنک کردن کندانسور (رادیاتور) دانست که در کولر گازی بوسیله هوای دمیده شده بر روی آن گرمای لازم گرفته می‌شود. در حالی که در یخچال برای داشتن هوای خنک از دمیدن هوا بر روی اواپراتور استفاده می‌گردد.
تعریف سیستم های تهویه مطبوع کانالی

این سیستم ها به طور معمول از دو قسمت : یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی (کندانسور) تشکیل می شود که یونیت داخلی در داخل واحد و یا جایی مرتبط با واحد نصب کننده و یونیت خارجی (کندانسور) در فضای باز مانند پشت بام، بالکن، حیاط و ... نصب می گردد.

یونیت داخلی ( هواساز)

سرمایش : این دستگاه با استفاده از فن هواساز پس از مکش هوای داخل واحد از طریق کانال برگشت آن را از روی ---------- عبور داده و تصفیه می کند، سپس هوای تصفیه شده را از روی مبدل سرمایشی ( کویل اواپراتور dx) عبور می دهد و سرمایش تولید شده را به وسیله کانال های رفت به فضاهای مختلف واحد انتقال می دهد.

گرمایش : گرما در سیستم های تهویه مطبوع کانالی به چند روش تولید می گردد که معمولا در ایران از دو روش کویل آب داغ یا کوره هوای گرم (فرنس) استفاده می شود.

در سیستم گرمایش کویل آب داغ، در زمستان کندانسور خاموش بوده و هوا توسط فن هواساز از روی کویل آب داغ عبور می کند و پس از گرم شدن به داخل کانال های رفت هدایت می شود. ( آب داغ مویل توسط موتورخانه یا پکیج تامین می گردد).

در دستگاههای کوره هوای گرم (فرنس) در زمستان مشعل های دستگاه توسط گاز روشن شده و شعله های آن از داخل لوله های مبدل حرارتی عبور کرده و بدنه مبدل را داغ می کند و گازهای تولید شده از دودکش خارج می گردد. سپس جریان هوای تولید شده توسط فن هواساز از روی لوله های داغ مبدل عبور کرده و پس از گرم شدن به درون کانالهای رفت انتقال پیدا می کند.

یونیت خارجی (کندانسور)

در این دستگاه گاز فریون r22 توسط کمپرسور فشرده شده و آماده تولید سرما می شود و سپس توسط لوله مسی به هواساز داخل واحد انتقال می یابد. بر خلاف سایر سیستم های سرمایش عمل تولید سرما صرفا در داخل هواساز اتفاق می افتد که این عملیات موجب جلوگیری از اتلاف انرژی و دو چندان نمودن بازدهی دستگاه می گردد و یکی از مهمترین مزایای این سیستم تولید سرما در یونیت داخلی (هواساز) می باشد.

مزایای سیستم تهویه مطبوع کانالی:

1- حذف کندانسورها از نمای ساختمان

2- ایجاد استقلال برای هر واحد

3- حذف لوله کشی های طویل و متعدد از واحد

4- حذف فن کویل و رادیاتورهای متعدد

5- تعمیر و نگهداری آسان

6- حذف کانال های عمودی و افزایش متراژ واحد

منبع: برندزلینک
brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 22 فروردین 1393 ساعت 14:01

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : حسن حسین زاده
نام کاربری : ali_123
تاریخ عضویت : 2 فروردین 1393
تعداد مقالات ارسالی : 1000
تعداد لینک ها : 0