برندزلینک

مرجع لینک

برندهای برتر

افزایش رتبه

افزایش محبوبیت

افزایش ترافیک

دانستنيهاي شيمي

دانستنيهاي شيمي

آب سنگين، آبي است که هيدروژنهاي آن دوتريم(ايزوتوپ سنگين هيدروژن) است. اين آب در مقايسه با آب معمولي ديرتر مي جوشد و زودتر يخ مي زند. و گيلبرت لوييس اولين بار در سال 1932 از آب معمولي تهيه کرد.

- موش کاتاليزگر
پلاستيك در سال 1850 ودر شبی كشف شد كه يك گربه موشي را روي ميزهاي آزمايشگاه دنبال مي كرد. به خانه يك شيميدان آلماني آدولف اشپيتلر موش زده بود بنابراين او گربه اش را به خانه آورد. گربه به يك شيشه فرم آلدئيد ?ماده بدست آمده از زغال سنگ-برخورد كرد. كمي از اين فرمالدئيد را روي پنير متصل به تله موش پاشيد. فرداي آن روز اشپيتلر كه ريخت وپاش را تميز مي كرد در يافت كه پنير مانند سنگ سخت شده است. او كه كنجكاو شده بود،فرم آلدئيد را با شيرمخلوط كرد. نتيجه اين كار،كازئين بود يعني نخستين پلاستيك جهان.
منبع:قطار شيمی

- شمع را با آب روشن کنيد
شمعی را به دوستانتان نشان دهيد . به آن ها بگوييد که می خوا هيد شمع را روشن کنيد ولی متأسفانه کبريت نداريد. مسلما عده ای سعی می کنند که به شما کبريت بدهند، ولی شما قبول نکنيد وبه آن ها بگوييد راضی به زحمت شما نيستم و خودم شمع را با آب روشن می کنم! مسلما دوستانتان تعجب می کنند و شايد حتی به شما بخندند. ولی توجه نکنيد و ليوانی را پر از آب کنيد، سپس مقداری از آن را بخوريد تا همه متوجه شوند که آب معمولی است. حالا انگشت خود را در آب فرو برده و سپس روی فتيله ی شمع بگيريد تا يک قطره از آب روی آن بچکد، دوستانتان در کمال تعجب مشاهده می کنند که اين شمع روشن می شود.
فکر می کنيد دليل آن چيست؟
شما قبلا يک تکه پتاسيم کوچک را در لابلای تارهای فتيله ی شمع قرار داده ايد و وقتی يک قطر آب را روی آن می ريزيد، واکنش شيميايی بين پتاسيم و آب باعث اشتعال فتيله می شود.
- انرژی که در اتم ذخيره شده ، بسيار عظيم است . اگر انرژی يک کيلوگرم اورانيوم را بطور کامل آزاد سازند ، تقريبا يک گرم ماده ناپديد خواهد شد و بقيه به بيست و پنج ميليون کيلو وات ساعت ، انرژی تبديل مي شود . اگر بخواهند اين مقدار انرژی را از سوزاندان زغال سنگ به دست بياورند ، بايد بيش از دو هزار و پانصد تــــــــــــــن زغال سنگ را بطور کامل بسوزانند.

- عينك هاي فتو كرميك در عدسي اين گونه عينك ها بلور هاي كوچك و شفاف كلريد نقره وجود دارد. اين بلورها در برابر نور به اتم هاي نقره و كلر تجزيه مي شود و ذرات نقره مانع عبور نور شده رنگ تيره ايجاد مي كند . ميزان تجزيه كلريد نقره به شدت نور بستگي دارد. هر چه نور شديد تر باشد عمل تجزيه بيشتر و تيرگي عدسي زيادتر است ولي با كاهش نور واكنش برگشت انجام شده و رنگ عدسي روشن مي شود. براي اطلاعات بيشتر در مورد اين عينكها به اينجا مراجعه كنيد
منبع: قطار شيمي
------------------------------------------------------------------------------------------------

رنگ مو شيميايی: امروزه بيش از 75 درصد خانمها وشمار زيادي از آقايون موهاي خود را رنگ مي كنند.اولين رنگ موشيميايي بي خطر در سال 1909 توسط شيميداني فرانسوي بنام يوگن شالر با استفاده ازپارا فنيلن دي آمين اين فرايند نتيجه زنجيره اي از واكنشهاي شيميايي بين مولكولهاي مو و رنگدانه ها درحضور پر اكسيدوآمونياك ميباشد

مو چيست؟ قسمت عمده مو از كراتين تشكيل شده است كراتين پروتئيني است كه در پوست و ناخن ها نيز يافت مي شود.دو پروتئين ديگر نيز در مو وجود داردبه كه نسبت كمي آنها در موي هر فرد رنگ طبيعي موهاي او را تعيين مي كند.يوملانين باعث ايجاد رنگهايي با درجه مشكي تا قهوه اي مي شود در حاليكه فائو ملانين مسئول ايجاد رنگهايي در محدوده طلائي تا قرمز مي باشد. حال اگر هيچ كدام از اين دونوع ملانين حضور نداشته باشند موها به رنگ سفيد-خاكستري در مي آيد

رنگهاي طبيعی: انسانها از هزاران سال پيش موهاي خود را با استفاده از رنگهاي طبيعي و معدني رنگ مي كردند بعضی از مواد طبیعی شامل رنگدانه هستند(مانندحنا و یا پوست گردو)و بعضی دیگر نیز شامل سفید کننده های طبیعی می باشندکه باعث ایجاد واکنشهایی می شوند که رنگ مو را تغییر می دهد مثلا شرابی می کند.رنگهای طبیعی معمولا محور مو را با رنگ می پوشانند.بعضی از این رنگها پس از چند بار شستشوی مو از بین می روند ولی لزوما بی خطرتر از رنگهای شیمیایی نیستند.البته به طور قاطع نمي توان رنگهای طبیعی رو به رنگهاي شيميايي تر جیح داد به ویژه که عده ای ممکنه نسبت به اونها آلرژی داشته باشند.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

- ايا ميدانستيد كه در حالت عادی تنها دو عنصر به حالت مايع داريم يكی جيوه معروف وديگری برم.

- رنگ چشم بستگي به مقدار ماده اي بنام ملانين دارد. ملانين رنگدانه ي قهوه اي تيره ايست كه در عنبيه افراد وجود دارد.چشم ابي نشانه ي ميزان كم ملانين است در حاليكه چشم قهوه اي حاوي مقدار زيادي از اين ماده است.

- تشكيل پوسته تخم مرغ نمونه بسيار جالبي از يك واكنش رسوبي در طبيعت است جرم ميانگين پوسته يك تخم مرغ حدود 5 گرم كه 40 درصد ان را كلسيم تشكيل مي دهد بيشتر كلسيم پوسته يك تخم مرغ در يك دوره 16 ساعتي ,يعني با سرعتي در حدود 125 ميلي گرم در ساعت رسوب مي كند.هيچ مرغي نمي تواند براي پاسخ گويي به اين نياز با چنين سرعتي كلسيم مصرف كند. در واقع مرغ بايد براي هر نوبت تخم گذاري,حدود 10 درصد از كل كلسيم موجود در استخوان هايش را مصرف كند.

- بدن ما شامل عناصر و مواد مرکب گوناگون است ، مثلا\\\\\\\" بدن يک نوجواني که چهل و پنج کيلوگرم وزن دارد سي کيلوگرم آن را آب تشکيل ميدهد کمي آهن دارد که برای ساختن يک ميخ بزرگ کافيست يک قاشق چايخوری قند دارد . چند قاشق غذا خوری چربي دارد چند فنجان کلسيم دارد و کمي گوگرد و فسفر دارد ، که برای سوختن يک قوطي کبريت کافيست و پتاسيم آن برای ساختن باروت يک فشنگ کوچک کفايت ميکند


منبع : برندزلینک

www.brandslink.ir

ارسال شده در تاریخ : 7 اسفند 1392 ساعت 19:51

بازگشت به صفحه اصلی مقالات

نظرات کاربران

هیچ نظری ثبت نشده

ارسال نظر

برای ثبت نظر ابتدا با حساب کاربری خود وارد سایت شوید

ارسال کننده
نام ونام خانوادگی : : rezasharif
نام کاربری : gharibe12
تاریخ عضویت : 1 اسفند 1392
تعداد مقالات ارسالی : 577
تعداد لینک ها : 0